Skleníkové plyny a hlavne CO2 sú globálnym problémom niekoľko desaťročí. Výsledkom sú okrem ozónovej diery aj rôzne emisné limity, ktoré majú pomôcť znížiť ich produkciu. Viaceré vedecké tímy sa snažia využiť CO2 na výrobu paliva. To, samozrejme, nie je žiadna novinka, podobné CO2 neutrálne palivá predstavilo už napríklad aj Audi. Vedci z laboratória Oak Ridge National Lab prišli na spôsob, ako celý proces zjednodušiť.

Hoci išlo o cielený výskum, objav prekvapil aj samotných vedcov. Predpokladali totiž, že na premenu CO2 na použiteľné palivo bude treba niekoľko chemických reakcií. Na ich prekvapenie ho však získali už po prvom kroku. Pri premene CO2 na palivo použili v prvom kroku okrem CO2 a ostatných komponentov vstupujúcich do reakcie aj nový katalyzátor. Tvoria ho uhlíkové a medené čiastočky na silikónovom povrchu. Výsledkom reakcie bol etanol s minimom prímesí. Reakcia pritom prebiehala pri izbovej teplote, čo znamená, že nepotrebuje dlhé prípravy na jej vyvolanie a ukončenie a je energeticky menej náročné.

 

Takto vyrobené palivo by mohlo poslúžiť na pohon áut, no vedecký tím vidí veľký potenciál využitia v energetike. Na rozdiel od obnoviteľných zdrojov je totiž možné etanol skladovať a použiť, keď je to potrebné. Ani tento spôsob premeny CO2 na palivo však revolúciu v blízkej budúcnosti zrejme nespôsobí. Potenciál tejto metódy totiž pravdepodobne zatiaľ zabije cena katalyzátora. Ak chcete vedieť viac, pozrite si priložené video. Celú štúdiu nájdete tu.

Zdroj: autoblog

AUDI VYROBILO 100 OKTÁNOVÝ BENZÍN BEZ POUŽITA ROPY.

AUDI VYROBILO 100 OKTÁNOVÝ BENZÍN BEZ ...

Iba pred mesiacom Audi slávnostne odovzdalo prvých 5 litrov nafty, vyrobenej zo vzduchu a vody, nemeckej ministerke školstva a ...

02. 06. 2015
NAFTA VYROBENÁ ZO VZDUCHU A VODY? AUDI UKÁZALO, ŽE SA TO DÁ.

NAFTA VYROBENÁ ZO VZDUCHU A VODY? AUDI ...

Audi už dlhšiu dobu spolupracuje na projektoch výroby syntetických palív s využitím CO2, ako jednej zo vstupných ...

04. 05. 2015