V súčasnosti nájdeme v ponuke Jaguaru len tradičné pohonné jednotky. V Európe sú mimoriadne populárne naftové motory, ale na iných trhoch dominujú benzínové agregáty. Jaguar oznámil aj vývoj elektromobilu, ale o hybridných modeloch sme toho zatiaľ veľa nepočuli. To sa však zmení. Britská značka je otvorená využitiu hybridných pohonov v športových autách.

„Vždy hľadáme cesty ako vylepšiť autá, ale musí to byť správna aplikácia pre športové autá.“

Jaguar nedávno predstavil základnú verziu športiaku F-Type so štvorvalcovým motorom. Britské športiaky dostanú veľmi pravdepodobne aj nekonvenčné pohonné jednotky. Erol Musfata, produktový šéf Jaguaru, je otvorený myšlienke hybridného pohonu v športových autách. Nie však z pohľadu ekológie. Na hybridoch oceňuje najmä výkonnostnú stránku. Elektromotory majú totiž vysoký krútiaci moment už v nízkych otáčkach a minimálnu odozvu na stlačenie plynu. Veľmi dobre preto dopĺňajú turbom prepĺňané spaľovacie motory, ktoré majú horšiu odozvu. „Vždy hľadáme cesty ako vylepšiť autá, ale musí to byť správna aplikácia pre športové autá,“ hovorí Mustafa.

 

V budúcnosti by sme mohli vidieť hybridný pohon aj v sedanoch a v SUV. Tu však z dôvodu ekológie. Od roku 2020 totiž vstúpi do platnosti prísnejšia metodika merania emisií WLTP a tradičné pohonné jednotky ju budú plniť len ťažko. Automobilkám pomôžu aj elektromobily. Už v druhej polovici roka 2018 má prísť do predaja plne elektrický crossover s názvom I-PACE.

 

Zdroj: autocar

F-TYPE DOSTAL 4-VALEC! MÁ 300 KONÍ A JE O 52 KG ĽAHŠÍ

F-TYPE DOSTAL 4-VALEC! MÁ 300 KONÍ A JE O ...

Aj Jaguar F-Type už dobehla ekológia. Zatiaľ čo doteraz ste ho mohli mať iba so 6- alebo 8-valcovým motorom, po novom bude ...

13. 04.
PRVÝ ELEKTRICKÝ JAGUAR UŽ JAZDIL PO ULICIACH LONDÝNA

PRVÝ ELEKTRICKÝ JAGUAR UŽ JAZDIL PO ...

Jaguar I-Pace je prvým elektrickým konceptom od značky Jaguar. Po jeho predstavení nám automobilka ukázala niekoľko ...

19. 03.