Pred vyše rokom Kia ohlásila, že sa chce profilovať ako športovejšia značka koncernu Hyundai/Kia. Medzičasom svoje plány potvrdila krásnym konceptom GT4 Stinger, ale aj ohlásením sériovej podoby kupé Kia GT na rok 2016. Automobilka si okrem iného, dala za cieľ vyladiť podvozok, vlažne prijatého, Cee´du GT tak, aby dokázal konkurovať Golfu GTI. No, ešte pred tým prichádza so športovo strihnutými, no zďaleka nie tak ostrými modelmi GT line. Hoci ide najmä o optickú záležitosť, prinášajú modely GT Line aj niekoľko noviniek v portfóliu kórejskej automobilky.

Cee´d GT line ponúkne v podstate iba optické odlíšenie, no automobilka ho využije aj na uvedenie nového motora a dvojspojkovej prevodovky z vlastnej dielne.

Cee'd GT line preberá dizajnové prvky z ostrejšieho Cee'du GT.

Prvou je 1,0 litrový, prepĺňaný benzínový trojvalec T-GDI s priamym vstrekovaním paliva. Dôvodom predstavenia tohto motora je samozrejme znižovanie spotreby. Nový motor si automobilka vyvinula sama vo svojom vývojovom centre v Namyangu. Litrový trojvalec je pritom iba prvou lastovičkou, ohlasujúcou príchod celej škály podobných motorov. V Cee'de GT line bude motor 1,0 T-GDI vyladený na výkon 88 kW (120 k) a 172 Nm. K dispozícii bude so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou. Automobilka, však pripravila Cee´d v dynamickejšom kabáte aj pre priaznivcov nafty. Pre modely GT line totiž vyladila vznetový štvorvalec 1,6 CRDi na 98 kW (133 k), čo je o 5 koní viac ako v bežnej produkcii. Zaujímavejší je, ale nárast maximálneho krútiaceho momentu o 20 Nm na 285 Nm. Ten by mal byť navyše k dispozícii pri nižších otáčkach, čím auto získa na dynamike. Diesel bude k dispozícii s ďalšou novinkou z dielne automobilky, 7-stupňovou dvojspojkovou automatickou prevodovkou DCT. Okrem efektívnejšieho radenie a teda zníženia spotreby má priniesť najmä rýchlejšiu zmenu prevodových stupňov. Po modeloch GT-line postupne nahradí konvenčný 6-stupňový automat aj v bežnej produkcii.

GT line bude k dispozícii aj pre Cee'd Sportwagon.

O tom, že sú modely GT line najmä optickou záležitosťou svedčí aj to, že výrobca v ich prípade nespomína žiadne úpravy podvozka. Cee'dy s týmto označením však dostanú body kit, ktorý vychádza zo vzhľadu Cee'du GT. To znamená predný nárazník s väčšími otvormi a denným svietením v tvare kociek ľadu, nástavce prahov, zadný nárazník s náznakom difúzora a dvojitú koncovku výfuku. Štandardom budú aj zadné LED svetlá a 17" disky kolies. Aj v interiéri nájdeme pár prvkov zo Cee'du GT, ako napríklad kožený volant, či hliníkové pedále. GT line bude k dispozícii pre všetky tri karosárske verzie Cee'du a na trh príde na jeseň tohto roku.

Zdroj: tlačová správa