Poslednú dobu sa s výrobou, respektíve s pchaním modernej technológie do starých ladných tvarov karosérie akoby roztrhlo vrece. Všetci v redakcii obľubujeme Porsche Singer a osobne sa mi veľmi pozdáva nedávno predstavený The Revology Mustang. Prípadov je omnoho viac. Najnovšie svetom ale koluje fáma, že podobný scenár chystajú aj Česi, pre legendárne papalášske autá, pre Tatry.

Vedenie Tatry sa chce vrátiť k výrobe osobných áut. Zamerajú sa na stavbu replík legiend z minulosti. Samozrejme, s modernou technológiou.

Posledné osobné auto (Tatru 700) vyrobili v roku 1999. Sedemstovka dostala techniku pozliepanú z rôznych áut alebo z rodinných predchodcov. Ani vzhľadom na cenu nedokázala konkurovať modernej západnej konkurencii. To, že sa darí odnoži s nákladiakmi, Česi netaja. Preto sa šepká aj o opätovnej výrobe osobákov. Informáciu priniesol týždenník Ekonóm. Nepôjde však o bežnú sériovú výrobu nových áut, ale o výrobu moderných replík. Ako prvú by mali (znovu) predstaviť Tatru 600 – Tatraplán.

Tatra 700, posledný z posledných osobných modelov značky.

Keď obnovia výrobu, nepôjde o úplne najvernejšie kópie. Chcú stavať také autá, ktoré splnia súčasné bezpečnostné parametre a zároveň budú vhodné na každodenné použitie. Samozrejme, si nemôžu dovoliť zabudnúť na ekológiu. Motor bude spĺňať prísne emisné limity. O bezpečnosť sa majú starať najlepší bezpečnostní asistenti na trhu. Na to všetko bude tatrovka potrebovať vhodnú firmu na spoluprácu. U koho nájde oporu zatiaľ jasné nie je.


Obnovenie výroby osobákov nie je údajne žiaden žart. Reálne o tom uvažujú. Definitívne rozhodnutie ma padnúť v prvej polovici budúceho roku. Vývoj a následný proces homologizácie maximálne 5 rokov. Sám som zvedavý, či sa im podarí nájsť vhodného investora a partnera. Osobne by som si doma vedel predstaviť moderný Tatraplán alebo 603ku.

REVOLOGY STAVIA STARÉ MUSTANGY S MODERNOU TECHNIKOU

REVOLOGY STAVIA STARÉ MUSTANGY S MODERNOU ...

Poznáte značku Singer? Venuje sa renovácii starých Porsche. Zvonku pripomínajú viac menej pôvodné originály, ale ...

09. 11. 2016
2X SINGER 911 S KRÁSNYM RETRO INTERIÉROM

2X SINGER 911 S KRÁSNYM RETRO INTERIÉROM

Ak sa zaujímate o staré vozidlá Porsche, určite poznáte spoločnosť Singer Vehicle Design. Tá renovuje, respektíve skôr ...

21. 08. 2016
ČO MA SPOLOČNÉ TÁTO VOLGA 24 A STARÉ BMW 5?

ČO MA SPOLOČNÉ TÁTO VOLGA 24 A STARÉ ...

Volga 24 so staršou sestrou Volgou 21 v očiach našich rodičov a starých rodičov vzbudzujú spomienky na minulý režim. Kto ...

25. 11. 2016
TAKTO SA RODIA MODERNÉ VETERÁNY! :)

TAKTO SA RODIA MODERNÉ VETERÁNY! :)

Je vopred jasné, že nájsť v dnešnej dobe veterán z vojnového, alebo povojnového obdobia je makačka. Ani tie mladšie ...

10. 11. 2016