Presne v týchto farbách bude Dacia Duster zarezávať na snehu a ľade

Presne v týchto farbách bude Dacia Duster zarezávať na snehu a ľade

Čo je však ešte lepšie, za Dusterov volant sa posadí pán Profesor, teda Alain Prost osobne! Tento 54 ročný matador po niekoľkých sezónach opúšťa Toyotu (najprv Corolla, potom Auris) a prechádza pod krídla domovskej značky (Renault) ktorá mu dala šancu si zajazdiť na Dacií. Teda dala, skôr našli spoločnú reč pre tento istotne zaujímavý počin. Mimochodom, Prost je enormne skúseným pilotom a len tak pomimo aj štvornásobným majstrom sveta v F1, takže Dacia môže z tohto partnerstva získať - 1985 (McLaren), 1986 (McLaren), 1989 (McLaren) and 1993 (Williams-Renault).

Dacia Duster a jej dosť drsný pohľad, nemyslíte?

Dacia Duster a jej dosť drsný pohľad, nemyslíte?

Prostova Dacia Duster nie je žiadne béčko upravené Rumunskou tuningovou firmou, ale plnohodnotné dieťa Renault Sport Technologies. Je to auto postavené od základov v ich dielňach, teda kompletne nový projekt. Jeho základom je konštrukcia z trubkového rámu oblečená do laminátovej karosérie.Tá sa pohybuje na komplet novom podvozku ktorý má, ako ste isto čakali, pohon na všetky 4 kolesá. A nie len to, oni sú všetky 4 aj natáčacie! Samozrejmosťou sú samosvorné diferenciály.

Všimnite si bočný stierač ktorým je táto Dacia Duster vybavená. NIE je tam len na parádu...

Všimnite si bočný stierač ktorým je táto Dacia Duster vybavená. NIE je tam len na parádu...

Čo vás ale bude zaujímať, to je motor, že? Určite tu nehľadajte úspornú 1,5 dCi, tá patrí inam. Tu sa nachádza urevaná 3.0 V6 (motor ktorý nájdete aj v Nissane) s výkonom 350k pri 7,500 o/min a krútiacim momentom 360Nm pri 5,500 o/min. Tá je uložená uprostred auta (za pilotom) a je spriahnutá zo 6st. sekvenčnou prevodovkou. Škoda, že výrobca neuvádza aspoň teoretické zrýchlenie z 0 na 100 km/h, pretože tá hodnota by nám vyrazila dych. A to aj vďaka tomu, že Duster váži len 950kg (minimálna povolená hmotnosť pre súťaž).

Dacia Duster, bude ju takto vidieť konkurencia?

Dacia Duster, bude ju takto vidieť konkurencia?

Zhrnuté a podčiarknuté, celkom zaujímavé auto. Keď chce vedieť, ako preteky Trophée Andros vyzerajú v reále, pozrite si priložené video. Len pripomeniem, že v našich končinách môžete podobnú jazdu vidieť napríklad na každoročnom Autoslide v Žarnovici.

PS: Dacia Duster predstavená!

PS2: pozrite si aj upútavku Test Dacia Duster - už onedlho na TopSpeed.sk alebo novinku - Dacia Duster a jej nové živé foto a technické údaje

PS3: Pozrite si aj naše TopSpeed.sk video: Ženeva 2010: Dacia Duster