Pod kapotou okruhovej Hondy Civic bude motor, ktorý výrobca sériovo v ponuke nemá.

Pod kapotou okruhovej Hondy Civic bude motor, ktorý výrobca sériovo v ponuke nemá.

Zdá sa, že Honda konečne ožíva. Nie len že chystá vstup do profi motoršportu, ale pripravuje aj novú generáciu superšportového kupé NSX.

Pre projekt Honda nadviazala partnerstvo s firmami Mugen a J.A.S. Motorsport. Mugen zaistí na zákazku výrobu pretekárskeho motora, vyvinutého firmou Honda R&D a spoločne s členmi tímu zaistí jeho údržbu pri každých pretekoch. J.A.S. Motorsport vyvinie pretekárske auto vychádzajúce z novej päťdverovej Hondy Civic, vyrábanej vo výrobnom závode značky Honda v britskom Swindone.


Pretekársky motor je 1,6 l preplňovaný benzínový štvorvalec s priamym vstrekovaním paliva, ktorý vyvinuli v súlade s predpismi pre FIA Super 2000. Honda si stanovila za cieľ vstúpiť do WTCC už v tejto sezóne radom „zahajovacích pretekov“. Jednania s FIA stále prebiehajú, počíta sa však s tým, že tieto zahajovacie preteky sa uskutočnia v Japonsku (konaný 21. október 2012 na okruhu Honda v Suzuke), potom v Číne a v Macau. Od sezóny 2013 Honda nastúpi do všetkých pretekov šampionátu s tímom tvoreným dvoma vozidlami, ktorý bude riadiť firma J.A.S. Motorsport

Na pohon bude slúžiť 1,6 litrový prepĺňaný radový 4-valec s priamym vstrekovaním paliva.

Na pohon bude slúžiť 1,6 litrový prepĺňaný radový 4-valec s priamym vstrekovaním paliva.

WTCC sú medzinárodné majstrovstvá sveta okruhových vozidiel organizované priamo pod záštitou FIA. Technické parametre vozidiel podliehajú prísnym pravidlám kategórie FIA Super 2000. Všetky vozidlá zúčastňujúce sa šampionátu vychádzajú zo sériových produkčných modelov vyrábaných v objemoch minimálne 25 000 kusov ročne a vybavených viac než 4 sedadlami. Šampionát je teraz vyhradený pre vozidlá poháňané preplňovaným 1,6 l zážihovým motorom s priamym vstrekovaním paliva.


Dĺžka každých pretekov sa pohybuje medzi 50 a 60 km. Celú sezónu tvorí 12 víkendovými podujatiami (v rámci každého víkendu sa uskutočnia dva preteky).