Víťazi IX. KartCup 2012 - I. miesto tím Polnoční jazdci (Mike Krasňanský, Tibor Gloznek a Milan Vandák), II. miesto Steps Nitra (Samo Sládečka, Oto a Martin Hroba), III. miesto Na Hrane (Renáta Zajcevová, Kyril Zajcev a Jozef Just). GRATULUJEME!

Víťazi IX. KartCup 2012 - I. miesto tím Polnoční jazdci (Mike Krasňanský, Tibor Gloznek a Milan Vandák), II. miesto Steps Nitra (Samo Sládečka, Oto a Martin Hroba), III. miesto Na Hrane (Renáta Zajcevová, Kyril Zajcev a Jozef Just). GRATULUJEME!

Silná konkurencia

Už tradičná online predregistrácia na www.kartcup.sk predpovedala preteky tvrdej konkurencie. Počas týždňa pred pretekmi sa do 9. kola nahlásilo 15 kompletných tímov. Akurát na limite priepustnosti najkrajšej a najmodernejšej motokárovej trate na Slovensku v Kart1 Aréne. 16. registrovaný tím by mal na svedomí rozdelenie štartovej listiny na dve skupiny. Organizátori preto o ďalších jazdcov úprimne, ani nestáli...


Tím Na Hrane je pre všetkých šokom

Na prekvapenie k počtu registrovaných v súpiske figuroval len jeden nový tím Na Hrane. Ten však na obrovské prekvapenie zamiešal poradím na najvyšších miestach. To sa ukázalo už v kvalifikácii, keď do motokáry sadla Renáta Zajcevova. 6 minútovke pomerne pomerne jednoznačne dominovala a svojmu tímu zabezpečila poleposition s viac ako 0,3 s náskokom. To bol vzhľadom na ostatné rozdiely a prítomné esá na trati naozaj skvelý výsledok. Druhé miesto do pretekov si zabezpečil tradične rýchlo jazdiaci tím GO BABY GO prenasledovaný ďalšou stálicou medzi najlepšími, tímom Polnoční jazdci.

Kart1 ponúka luxus - možnosť vymeniť káru aj počas pretekov!

Zárukou kvalitných pretekov bolo aj umiestenie ostatných silných tímov, ktorým sa kvalifikácia nevydarila a ak chceli pomýšľať na dobre umiestenie, museli predviesť stíhaciu jazdu. Niektorým tímom sa naopak, už od začiatku podľa želania nedarilo. Buď samotnou jazdnou a sústredením na trati, alebo žrebom nie práve optimálne nastavenej motokáry. Na šťastie však seriál Kartcup neustále zachováva systém aspoň jednej náhradnej motokáry (v tomto prípade vďaka veľkému vozovému parku až dvoch). Takto sú organizátori pripravení nie len na prípadné poruchy jazdiacich motokár na trati rýchlou výmenou vrátiť pretekára do hry, ale tímom to tiež dáva možnosť vymeniť na želanie motokáru po kvalifikácii pred pretekmi.

Túto možnosť hneď po kvalifikácií využil tím Rival Car, ktorý obsadil v kvalifikácii posledné miesto napriek tomu, že sme z ich podania zvyknutí na omnoho lepšie výkony. Možnosť vymeniť motokáru využil počas pretekov aj tím Flat Tyre Association. Hneď po výmene si dosahované časy zlepšili v priemere o 1 s na kolo.

Samotný priebeh pretekov

Po štarte sa od zvyšku poľa oddelila vedúca 5ka tímov a tak bolo hneď jasné, kto bude udávať tempo pretekov. Na úžas všetkých, na vynikajúci výkon v kvalifikácii Renáta Zajcevova hneď nadviazala. Od vedúcej skupiny sa dokázala odtrhnúť na vzdialenosť niekoľkých sekúnd. To od nováčika série rozhodne nikto nečakal. Na druhom, tretiom a štvrtom mieste medzi sebou bojovali tími GO BABY GO, Steps Nitra a Polnoční jazdci. Tieto 3 tímy spolu držali také tempo, že po 40 minútach ich stále vzájomne delili len 2 sekundy!  Kto vie ako dlho by tento stav vydržal, keďže GO BABY GO sa rozhodoli 40 minútach striedať. Striedanie je, samozrejme, povinné pre všetky tímy. Je však ľubovoľné v čase pretekov, čo dáva priestor pre tímovú stratégiu. Podmienkou je aby každý jazdec do pretekov nastúpil minimálne na 1/6 ich celkového času, čo je v tomto prípade min. 20 minút.

Priestor na taktiku naplno využili tímy Na Hrane, Steps Nitra a Polnoční jazdci. Zvolili taktiku One Man Show, keď sa rozhodli svojho najrýchlejšieho jazdca podržať na trati najviac ako sa dá. Ukázalo sa, že to bol správny krok hlavne pre tím Na Hrane, ktorý viac krát spomínaná Renáta Zajcevova dokázala dostať na úžasné prvé miesto. No po prestriedaní sa tím pod nátlakom tých najlepších jazdcov začal prepadať. Pred záverom pretekov mal uhrozené dokonca aj pódiové umiestnenie. Hry s taktikou sa však skoro nevyplatili tímu Polnoční jazdci. Svojho druhého jazdca striedali o pozanie skôr a tak museli pred koncom ešte nútene striedať a na pár minút ho vrátiť späť. S ich náskokom necelých 19 s pred druhým v poradí to bolo dosť o nervy. Nakoniec si však prvé miesto udržali s odstupom len 3,1 s.  Druhé miesto obsadil tím Steps Nitra, ktorý tímu Na Hrane ušiel o vyše 27 s. Prvých 5 tímov nakrúžilo na trati za 120 minút 154 kôl. Ďalšie tri tímy prešli cieľom 153x, čo najlepšie svedčí o vyrovnanosti a kvalite jazdcov v seriáli.

Výsledky IX. KartCup Kart1 Aréna 12.07.


1. Polnoční jazdci 20b
2. Steps Nitra 17b
3. Na Hrane 15b
4. TRC 13b
5. Go Baby Go 12b
6. BK Racing 11b
7. HBRT 10b
8. TopSpeed.sk 9b
9. Hederik Tuning 8b
10. Rival Car 7b
11. Flat Tire Assocacion 6b
12. AutoCross Pažický 5b
13. ASOS 4b
14. Top Gear team 3b
15. Kejcar 2b
Priebežné poradie série KartCup 2012:


1. Go Baby Go 49b
2. Polnoční Jazdci 45b
3. BK Racing 36b
4. Steps Nitra 34b
5. Flat Tire Associacion 29b
6. TopSpeed.sk 27b
7. Top Gear Team 22b
8. Rival Car 20b
KMM 20b
10. Na Hrane 15b
11. Kejcar 12b
12. ASOS 10b
HBRT 10b
14. Svetový Mier 9b
JAP Racing team 9b
16. HederikTuning 8b
17. Oslik GP 7b
18. Nippon cars 5b
19. Bike Team BA 4b
20. Pat a Mat 3b