Do roku 2025 neplánuje 43 % európskych vodičov vlastniť auto. Odhaduje sa, že do roku 2035 bude v Európe zdieľaných až 7,5 miliónov vozidiel. To sú čísla, ktoré prajú budúcnosti platforiem umožňujúcich vypožičať si auto len na potrebný čas.

Jednou z nich je práve HoppyGo. Majitelia vozidiel, ktoré sa na platforme požičiavajú, si v minulom roku zarobili vyše 61-tisíc eur, teda takmer dvakrát toľko, čo v roku 2021. „Potvrdzuje sa, že naše riešenie dáva zmysel a dopyt po ňom nie je cyklický, ale je tu v každej situácii, aj v ekonomicky ťažšom období,“ hovorí šéf HoppyGo Robin Švaříček.

Zaujímavosťou je, že viac ako desatinu zo zárobkov (takmer 6 300 eur) si zarobil najaktívnejší majiteľ. Vzhľadom na to, že aktívnych majiteľov vozidiel je na slovenskom HoppyGo takmer 100, v priemere to znamená ročný zárobok 635 eur na jedného. Služba HoppyGo zároveň prekonala hranicu 10-tisíc používateľov.

Slováci využívajúci HoppyGo mali v minulom roku záujem najmä o cenovo dostupné autá, pri ktorých sa cena prenájmu s poistením pohybuje okolo 30 eur za deň. Najobľúbenejším modelom v ponuke je Škoda Octavia, nasledujú vozidlá Volkswagen UP!, Hyundai i20 či Kia Rio. Práve 3 roky stará Škoda Octavia Combi bola najžiadanejším vozidlom. Požičaná bola celkovo 236 dní, teda skoro dve tretiny celého roka, v rámci 47 prenájmov.

Cesta, ako si vyskúšať auto

Zhruba každý desiaty používateľ si požičiava auto s cieľom vyskúšať si ho pred potenciálnou kúpou rovnakého modelu.

Ak je pre vás dôležitá najmä cena, oplatí sa pozrieť si aj ponuku áut s menším množstvom hodnotení. „Z našich skúseností je zrejmé, že často na začiatku prenajímania dávajú majitelia zámerne cenu vozidla nižšie, aby zvýšili atraktivitu auta a nazbierali hodnotenia. Keď sú auto a majiteľ overení inými vodičmi, cenu upravia, aby sa vyrovnali ostatným vozidlám v ponuke,“ vysvetľuje Juraj Andrejka, manažér HoppyGo pre slovenský trh.

Firma HoppyGo je súčasťou skupiny Škoda Auto DigiLab a patrí medzi najrýchlejšie rastúce technologické spoločnosti v regióne strednej Európy, ako ukazuje rebríček Deloitte Technology Fast 50 CE. Pôsobí v troch krajinách, vrátane Slovenska, Česka a Poľska.

Zdroj: HoppyGo / foto: cz.depositphotos.com