Šťastná hŕstka majiteľov (10, kus za každý jeden rok existencie oddelenia Q) bude musieť dúfať, že im Aston k novému DBR22 pribalí aj nejaký pár slušivých prilieb. Nedokážeme si totiž dosť dobre predstaviť, ako inak by dokázala posádka v zdraví prežiť bez predného okna v stroji schopného jazdiť rýchlosťou takmer 320 km/h.

„Dvadsať-dvojka“ je poháňaná dvakrát preplňovaným 5,2-litrovým dvanásťvalcom s maximálnym výkonom 526 kW, teda 715 koní a najvyšším krútiacim momentom 753 newtonmetrov. Agregát je spriahnutý s osemstupňovou automatickou prevodovkou, poháňa zadné kolesá a šprint z miesta na stovku by nemal trvať viac ako 3,4 sekundy.

Aston Martin hovorí, že sa jeho štylistické oddelenie nechalo pri návrhu inšpirovať historickými pretekárskymi modelmi z päťdesiatych rokov. Konkrétne typom DB3S z roku 1953 a tiež DBR1, ktoré v júni 1959 doviedli Carroll Shelby a Roy Salvadori k víťazstvu v absolútnom poradí v rámci 24 hodín Le Mans.

Porovnaním oboch áut na úvodnom obrázku je zrejmé, že podoba v detailoch medzi nimi skutočne existuje, a to značná. Tradičných priaznivcov značky ale môže tešiť hlavne fakt, že sa výrobca nenechal zlákať ľahko získaným výkonom z elektromotorov a batériami.

Vonkajšie panely karosérie sú kvôli zníženiu váhy kompletne vyrobené z uhlíkového kompozitu a dizajnéri ich navrhli tak, aby ich bolo čo najmenej. Ich presný počet (ani pohotovostnú hmotnosť) však Aston Martin neuvádza.

Podvozok je z väčšej časti hliníkový a konštruktéri sú pyšní predovšetkým na zadný pomocný rám. Aj ten je hliníkový, jeho jednotlivé komponenty sú ale vyrobené 3D tlačou a kvôli pevnosti navzájom zlepené. Celok dopĺňajú adaptívne tlmiče a 21-palcové disky.

Interiér je zmesou karbónu a kože, možno by si však zaslúžil jednoduchší, respektíve obyčajný volant s kruhovým vencom, aj keď tento je ešte v porovnaní s tým, čo nájdete v podobne exkluzívnych modeloch Victor či Vulcan ešte vcelku normálny.

Dvojsedadlový koncept bude mať svetovú výstavnú premiéru v rámci Monterey Car Week v Kalifornii, presnejšie povedané pred verejnosť predstúpi na Pebble Beach Concours D' Elegance, ktoré prebehne od 19. do 21. augusta.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 7 obrázkov

zdroj: Aston Martin