Prvé „rodinné auto“ na slnečnú energiu. V takejto škatuli by ste sa voziť asi nechceli. Ligtyear One má byť elegantný sedan.

Lightyear One bude schopnejší, než si myslíte...

Mladý tím rozhodne vie, čo robí. Ich prvé súťažné „rodinné auto“ poháňané Slnkom, získalo ocenenie za mimoriadny technologický úspech. Auto, ktoré chcú postaviť, by malo byť v karosérii sedan a malo by mať poháňané všetky kolesá. Koncept predstavili iba uplynulý týždeň. Ukrýva v sebe batériu, ktorá je schopná neustále sa nabíjať prostredníctvom slnečného žiarenia a zároveň ponúkne rezervný dojazd až do vzdialenosti 800 km. Tím Lightyear tvrdí, že auto bude vybavené zásuvkou na dobíjanie rovnako, ako bežný elektromobil, pričom za hodinu doma dobijete energiu na 40 km jazdy a aby toho nebolo málo, energiu získanú zo slnka bude môcť majiteľ využiť aj inak – napríklad nabitím ďalšieho elektromobilu. Tieto fakty sú teoreticky hrozbou pre bežné elektromobily, ktoré sú obmedzené hustotou nabíjacích staníc. Len 3 % svetovej populácie majú nabíjačku v okruhu 100 km. 

Efektivita nabíjania slnečným žiarením bude závisieť od miesta používania. V Amsterdame by sa malo nabiť na 10 000 km ročne, zatiaľ čo na slnečnejšom Havaji by to mohol byť pokojne dvojnásobok (napríklad v Madride 17 000 km). Prvých 10 áut by mali vyrobiť v roku 2019, ďalších 100 o rok neskôr, aj keď zatiaľ nie je jasné, kde a ako bude produkcia prebiehať. Nemusíme sa baviť o tom, nakoľko je úspech tohto projektu reálny. Nepochybne bude znamenať pokrok v oblasti elektromobility a technológie objavené pri jeho realizácii svet využije úplne inak.