Nissan GT-R

Budú autá jazdiť v budúcnosti na okruhoch samé?

„Famous laps“ dovolí majiteľovi budúceho Nissanu GT-R len tak sedieť a vychutnávať si jazdu, kým auto bude po okruhu jazdiť autonómne v tempe podobnom tomu, ktoré viedlo k najrýchlejšiemu kolu na okruhu. Ak by bol režim už v súčasnom Nissane GT-R, tak by ste mohli na vlastnej koži skúsiť, aké to je, keď zvládnete kolo na Nürburgringu za 7:19,1.

Nissan chce, aby budúce GT-R dokázalo jazdiť na okruhoch autonómne v rekordných tempách.

Jazda na limite

Nový režim umožní aj priemernému vodičovi zistiť, ako chutí jazda na limite auta nezávisle od jeho jazdeckého umenia. Chandler o autonómnej technológii hovorí: „Nesnažíme sa robiť dopravné pásy, ktoré vás prevezú z jedného miesta na druhé. Šofér si bude môcť vybrať, kedy chce systém používať a kedy nie.“ To je príjemné zistenie, pretože niektorí ľudia vidia budúcnosť autonómnych áut tak, aby ľudia vôbec auto neriadili a dúfajú, že ich deti sa nebudú musieť učiť šoférovať.

Nissan GT-R

Režim "famous laps" vám ukáže limity auta

Otázkou zostáva, čo režim „famous laps“ prinesie. Ak priemernému vodičovi ukážme, kam až sa dá s autom na okruhu zájsť, dosť z nich sa o to pokúsi aj bez autonómnej jazdy. Budú sa chcieť priblížiť k rekordnému času. Veď o čo sú oni horší ako nejaký počítač a to môže byť veľmi nebezpečné. Naopak jazdcom, ktorí majú okruhy ako hobby, dokáže nový "autonómny Nissan" pomôcť ukázať im, kde majú rezervy a zlepšiť ich časy i schopnosti.

Zdroj: topspeed.com