Podľa technikov technologického gigantu si auto Google „myslelo“, že autobus ho pustí. Dokopy sa nič hrozné nestalo, no pozornosť v médiách táto správa dostane ozaj veľkú, pre mnohých ľudí sú totiž autonómne autá stále veľký morálny problém.

Zrážka v malej rýchlosti

Čo sa vlastne stalo? 14. februára 2016 narazilo Google auto Lexus RX450 do autobusu. Nikomu sa nič nestalo a škoda bola naozaj len minimálna. Zrážka sa udiala v rýchlosti 25 km/h. Autonómne auto sa preraďovalo z pravého pruhu do ľavého a nedalo prednosť autobusu, ktorý sa v ľavom pruhu nachádzal. Autobus nemal takmer žiadne poškodenie, Lexus obišiel s prasknutou pneumatikou a poškodeným nárazníkom a senzormi. Podľa technikov technologického gigantu si auto „myslelo“, že autobus ho pustí. Operátor prítomný v aute si tiež myslel, že vodič autobusu pustí auto pred seba. Google priznáva čiastočne chybu a bude pracovať na jej odstránení. „Toto je klasický prípad vyjednávania, ktorý je súčasťou jazdenia. Všetci sa snažíme predvídať manévre ostatných. Určite nesieme nejakú zodpovednosť, pretože ak by sa naše auto neodbočilo, určite by nenastala kolízia,“ píše sa vo vyjadrení spoločnosti Google.

Technológia autonómneho šoférovania nie je ešte úplne dokonalá a aj táto nehoda ukazuje, že na nej musia firmy ešte zapracovať. Google však verí, že práve bezpilotné autá zvýšia bezpečnosť na cestách. Zatiaľ ide o prvú nehodu, ktorú spôsobilo autonómne vozidlo. Nedávny prieskum odhalil, že až 75% Američanov sa bojí autonómnej technológie. V našej ankete ste hlasovali podobne, 62% z vás má obavy z bezpilotných vozidiel.

Zdroj: CTNEWS

Prečítajte si tiež: Google car v prvej autonehode so zraneniami, na vine je zase človek