Od druhého apríla jazdí po všetkých úsekoch našich diaľnic a rýchlostných ciest Diaľničná patrola. Novinka zahŕňa 14 špeciálne označených vozidiel aj s posádkou, ktoré sú pripravené pre vodičov 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Ich hlavným poslaním bude pomoc motoristom v núdzi v týchto prípadoch:

  • výmena kolesa a nahodenie rezervy
  • servisné doplnenie pohonných hmôt  na dojazd na najbližšiu čerpaciu stanicu
  • zabezpečenie odtiahnutia na najbližšiu odstavnú plochu pri poruche vozidla
  • poskytnutie informácií o odťahových službách
  • poskytnutie informácií o najbližších auto/pneu servisoch
  • zabezpečenie stojaceho vozidla zákrytom a dopravným značením vozidlami Diaľničnej patroly a skontaktovanie Diaľničnej polície a Integrovaného záchranného systému
Diaľničná patrola je k dispozícii 24 hodín, 7 dní v týždni na bezplatnom telefónnom čísle 0800 100 007. Pomoc motoristom je zahrnutá v cene diaľničnej známky!

Po celom Slovensku NDS rozmiestnila 14 nových vozidiel Diaľničnej patroly.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Okrem iného patrola kontroluje stav vozoviek na diaľniciach, odpočívadlá, oplotenia, bezpečnostné zariadenia, dopravné značenie, svahy a vegetáciu, zjazdnosť alebo snehové zábrany. Do jej kompetencie taktiež patrí odstraňovanie cudzích predmetov tvoriacich prekážku na diaľnici a vyčistenie miesta po nehode od prevádzkových kvapalín.

Na palubách vozidiel Diaľničnej patroly je prenosné dopravné značenie, náradie (bežné náradie motoristu, lopata, krompáč, zdvihák, ťažné lano, ...), hasiace prístroje, prostriedky na odstraňovanie ropných produktov, karty pomoci motoristom v 13 cudzích jazykoch či balíčky pre poskytnutie predlekárskej prvej pomoci.

Pilotná časť daného projektu prebiehala už od roku 2013 na vybraných úsekoch D1, D2 a R1. Za ten čas patrola zasahovala pri 8480 incidentoch a najazdila 921 509 km. NDS spustila ostrú prevádzku na celom území Slovenska na základe pozitívnych ohlasov. V prípade problémov na diaľniciach volajte bezplatné číslo 0800 100 007.

Zdroj: tlačová správa

Prečítajte si aj: Po vlakoch zadarmo aj diaľnice? Nemá kto kontrolovať známky!