Spoločnosť Pirelli existuje už 143 rokov.

Prvá časť odkúpenia prebehne pri cene 15 € za jednu akciu, pričom trhová hodnota predstavuje približne 15,23 €. Hodnota celej gumárenskej spoločnosti dosahuje 7,1 miliardy €.

Odkúpenie bude pravdepodobne výhodné pre obe strany. Pirelli získa prístup na čínsky trh a bude to znamenať silný nástroj v konkurenčnom boji s Michelinom a Continentalom. Na druhej strane sa Číňania dostanú k technológiám prémiových pneumatík.

ChemChina v prvej transakcii kúpi viac ako štvrtinový podiel. Neskôr sa pokúsi získať všetky akcie a stiahnuť Pirelli z burzy.

Sídlo spoločnosti ostane aj naďalej v talianskom Miláne.

Ústredie spoločnosti ostane aj naďalej v Taliansku. Rovnako na jej čele bude stále pôsobiť Marco Tronchetti Provera, ktorý je súčasťou gigantu už od roku 1986. Noví majitelia chcú po kúpení celého podielu stiahnuť Pirelli z burzy. ChemChina si navyše v súvislosti s odkúpením sľubuje zvýšenie zisku aj celého svojho obratu. Finalizácia kontraktu by mala prebehnúť v lete tohto roku.

Pirelli existuje 143 rokov. Aktuálne je piatym najväčším výrobcom pneumatík na svete a výhradným dodávateľom pneumatík pre Formulu 1. Spoločnosť je známa aj svojim kalendárom, pre ktorý pózovali napríklad Sophia Lorenová, Monica Bellucciová, Penélope Cruzová a Hillary Swanková alebo Kate Mossová.

Zdroj: ft.com

Prečítajte si aj: Vrchol nevskusu - čínska kópia BMW i3