Nová daň je namierená na zahraničné spoločnosti a poskytovateľov služieb...

Nové pravidlá zavedie novela zákona o dani z príjmov. Začiatkom budúceho roka do zákona implementujú pojem digitálna, alebo softvérová platforma na vytvorenie a pre správu aplikácií. „Pripravovanou novelou ministerstvo financií hľadá možnosti zrovnoprávnenia podmienok na trhu pre jednotlivých poskytovateľov služieb bez ohľadu na to, či sú sprostredkované pomocou digitálnej platformy, alebo klasicky – fyzickou prítomnosťou. Uvedené ustanovenie sa nevzťahuje iba na služby Uberu, ale napr. aj na sprostredkovanie ubytovania pomocou digitálnej platformy,“ informuje tlačový odbor rezortu financií.

"Keďže využívaním digitálnej platformy zo Slovenskej republiky unikajú príjmy, predmetné ustanovenia sú prioritne zamerané na cezhraničné transakcie. Pri zdanení slovenských firiem naďalej platí pravidlo, že tieto sú zdaňované z celosvetových príjmov,“ dodáva MF SR.

Vodiči Uber štátu dane odvádzajú. Uber však na Slovensku doteraz dane neplatil.

Novela zákona rozširuje možné príjmy spoločností o platby, ktoré získavajú za poskytnutie služieb obchodného, technického alebo iného poradenstva, spracovanie dát, marketingové služby spolu s riadiacou činnosťou, ktorej sa týka aj digitálna platforma.

Návrh novely presne uvádza, že musí ísť o opakované sprostredkovanie služieb. Aby bola podmienka opakovanej činnosti splnená, musí spoločnosť poskytovať službu sústavne 183 dní/rok. 

V súčasnosti na Slovensku platia dane napríklad len vodiči spoločností Uber alebo Taxify, ak zákazníkovi vystavili účet. Samotné zisky spoločností sú zdaňované v zahraničí.

Uber je dlhodobo v strate

Americký startup Uber medzičasom oslávil 11. narodeniny. Jeho popularita rastie, ale zisky nie. Skôr vytvára straty. Celková aktuálna hodnota je približne 70 miliárd amerických dolárov, za prvý kvartál vyprodukoval stratu 708 mil. dolárov. Z dlhodobého prieskumu vzišli reálne údaje, ktoré ukazujú, že Uber počas histórie nebol v pluse. Napriek tomu, že tržby firmy rastú, za minulý rok dosiahla celkovú stratu 2,8 miliardy dolárov.

Uber už v Brne skončil


V niekoľkých mestách už došlo k zákazu prevádzky spoločnosti Uber. V apríli úrady odstavili vodičov pracujúcich pre spoločnosť v Brne. Súd však následne zákaz zrušil a vodiči môžu v uliciach mesta opätovne voziť zákazníkov. Počas minulého leta sa spoločnosť stiahla z čínskeho trhu.

Fungovanie Uber na celom svete sprevádzajú protesty taxikárov. V Bratislave taxikári už niekoľkokrát upozorňovali na nespravodlivé podmienky. Slovenská legislatíva nepozná pojem zdieľanie jazdy. Taxikári podľa zákona o cestnej premávke musia spĺňať niekoľko náležitostí, medzi ktoré patrí aj koncesia alebo taxameter na palube automobilu. Vodiči Uberu taxametre nemajú, pretože dĺžku jazdy a jej cenu vypočítava aplikácia v mobilnom telefóne alebo tablete.

V Česku v júli schválili prísnejšie tresty pre vodičov, ktorí jazdia na objednávky prostredníctvom aplikácií a nemajú platnú taxikársku licenciu. Pokuta sa môže vyšplhať až do výšky 100-tisíc českých korún a pri opakovanej jazde bez platnej licencie sa vodiči môžu dopustiť trestného činu neoprávneného podnikania. Českí poslanci navyše zrušili povinné psychotesty a zaviedli preskúšanie z miestopisu. Používanie mobilnej aplikácie namiesto taxametra však schválené nebolo.

Slovenský minister financií Peter Kažimír (Smer) na jar pripustil, že je za zníženie požiadaviek na samotných šoférov taxislužieb. Rezort dopravy však doteraz k danému kroku nepristúpil. Samotný Uber sa však zmieta v problémoch. V júni odstúpil šéf spoločnosti Travis Kalanick, ktorý je napríklad obvinený zo sexuálneho obťažovania na pracovisku. Spoločnosť sa navyše ani po jedenástich rokoch fungovania nevie dostať do zisku.

Firma, ktorá má hodnotu 70 miliárd dolárov, v minulom roku dosiahla stratu 2,8 miliardy dolárov. Jej tržby pritom rastú. Spoločnosť trápi aj konkurencia. Na Slovensku napríklad súperí s aplikáciami Taxify, Liftago a Hopin, pričom pre posledné dve menované jazdia výhradne taxikári s licenciami.

KTORÝ DRUH PREPRAVY UPREDNOSTŇUJETE?
  • Cez UBER ( 75% )

     

  • Taxi ( 25% )

     

Odpovedalo 437 ľudí  

Zdroj: Pravda