Funkcia Digitálny kľúč je v autách z Mníchova dostupná aj u nás, konkrétne od júla 2020 (v zahraničí o niečo skôr). Zatiaľ ste si však túto „vymoženosť“ mohli užívať len s telefónmi s operačným systémom iOS. Mnoho ľudí oprávnene kritizovalo BMW za uprednostňovanie týchto prístrojov, a tak automobilka konečne vypočula tie hlasy a pristúpila k aspoň čiastočnej náprave. Služba digitálneho kľúča, vďaka ktorej otvoríte auto i mobilným telefónom, je už dostupná aj pre užívateľov s operačným systémom Android. Má to ale háčik.

Len vybrané telefóny a krajiny

Aby to nebolo také jednoduché, služba nebude automaticky dostupná pre všetky mobily s Androidom. Tých pár šťastlivcov musí vlastniť Samsung Galaxy S21 alebo Google Pixel 6 a 6 Pro. A ani to nemusí pomôcť, ak nežijete v správnom štáte. So Samsungom si BMW odomknete v USA, Veľkej Británii, Nemecku, Francúzsku, Taliansku, Južnej Kórei a Španielsku. S Google budete úspešní v Spojených štátoch, Kanade, Veľkej Británii, Írsku, Nemecku, Francúzsku, Taliansku, Španielsku, Japonsku, Austrálii, na Taiwane a v Singapure. Funkcia bude dostupná prostredníctvom NFC alebo širokopásmovej komunikáciu UWB. Pre odomknutie auta stačí mobil priblížiť ku kľučke, na naštartovanie je potrebné vložiť váš telefón na plochu pre bezdrôtové nabíjanie.

A aké sú výhody tejto funkcie? Napríklad k autu z požičovne vám firma nemusí dávať kľúč fyzicky, ale stačiť bude len ten digitálny. Ďalšiu výhodu vidím v možnosti ešte jednoduchšieho prístupu do auta, keďže mobil so sebou nosí prakticky každý. Je to jednoducho vec, bez ktorej dnes málokto odíde z domu. A ochrana pred krádežou? BMW samozrejme hovorí, že ich systém je zabezpečený, platí to ale len za predpokladu, že vám ktosi neukradne telefón a následne ním neotvorí auto na parkovisku. To sa však týka aj bežného kľúča.

Zdroj: BMW