Toyota nedávno oznámila svoj plán na ďalšie desaťročie, teda roky 2020 až 2030. Ten je dosť smelý. Do riešenia problému s ovzduším sa technici z Toyoty pustia rovno cestou elektrifikácie modelov. Rozšíri sa tak ponuka hybridov, plug-in hybridov, vozidiel s palivovými článkami alebo elektromobilov. Už do roku 2025 chcú mať v celej modelovej palete Toyoty a Lexusu po jednom elektromobile.

Milión elektromobilov naozaj nie je nízky počet, premýšľali technici aj nad možnosťami nabíjania a sekundárnymi emisiami?

Prius prvej generácie naštartoval celú mániu s elektrifikáciou vozidiel.

Do roku 2030 je v pláne predať viac ako 5,5 milióna elektrifikovaných vozidiel, teda aj hybridov a plug-in hybridov. Z toho až 1 milión by mal jazdiť len výlučne na elektrinu s nulovými primárnymi emisiami. Tie sekundárne však už také čisté byť nemusia. Do troch rokov majú tiež v pláne predstaviť až 10 nových elektromobilov.

Toyota Mirai sa u nás oficiálne nepredáva, v západnom svete však postupne vznikajú aj plniace stanice na vodík.

Toyota sa tiež snaží rozšíriť systém na opätovné používanie a recykláciu akumulátorov. Tie sú v súčasnosti jedným z dvoch najväčších problémov pri rozšírení elektromobility. Toyota má tak našliapnuté zaujímavým smerom. Začal to pred 20 rokmi Prius prvej generácie, rozšíril to v roku 2012 plug-in hybridný Prius alebo v roku 2014 zatiaľ nevšedný model Mirai poháňaný palivovými článkami. Uvidíme, či automobilke tento plán vyjde a o 13 rokov tu bude jazdiť viac ako milión elektromobilov od Toyoty.

Zdroj foto: Toyota

Toyota Yaris bola prvým malým automobilom s hybridnou technikou.