Ford montuje trojvalec EcoBoost aj do veľkého Mondea.

Ford montuje trojvalec EcoBoost aj do veľkého Mondea.

Ford navyše nedávno zaznamenal dôležitý míľnik. Vyrobil auto s motorom EcoBoost, ktoré má celkovo poradové číslo 500 000. To znamená, že po svete jazdí už viac ako pol milióna EcoBoostov. Jubilejný Ford Escape zišiel z výrobnej linky v americkom Lousville.

V Európe minulý rok spoločnosť predala s týmto motorom 141 000 kusov áut. Ford chce predaje na starom kontinente strojnásobiť a v roku 2015 dosiahnuť 480 000 kusov.

EcoBoost má aktuálne objemy 1,0; 1,6; 2,0 a 3,5 litra. Najmenší z nich získal cenu motor roka.

Najlepší marketing má nepochybne najmenší litrový trojvalec EcoBoost. Automobilka plánuje na trh priniesť verziu s výkonom až 112 kW (152 k). Nedávno Ford dokázal vyladiť trojvalec až na 149 kW (203 k). Takto nastavený motor napchal do okruhového špeciálu Formula Ford. Ako to jazdí si môžete pozrieť v priloženom videu (ak neviete anglicky, alebo vás nezaujímajú reči, posuňte to rovno na čas 1:30).

Ford plánuje novinku zaviesť pod kapotu revidovanej Fiesty. Tá by vďaka tomu mala dostať vysokú porciu výkonu pri priaznivej spotrebe a nízkej hmotnosti. Spoločnosť bude aj naďalej skúmať, koľko dokážu z tohto agregátu dostať.

Zdroj: tlačová správa, autoevolution.com

Prečítajte si aj: Litrový motor EcoBoost si zabalíte do príručnej batožiny

Formula Ford má trojvalcový EcoBoost vyladený na vyše 200 koní.

Formula Ford má trojvalcový EcoBoost vyladený na vyše 200 koní.