Škoda s predstavovaním elektromobilu neponáhľa. Koncept Vision E má mať svetovú premiéru už tento rok na autosalóne v Šanghaji, avšak voči iným výrobcom má niekoľkoročné meškanie. Nie, že by to bolo zlé, výrobca zatiaľ mohol vychytať určité problémy. Sériové auto príde totiž až v roku 2020.

Automobil ponúka každému pasažierovi vlastný displej, cez ktorý má prístup k zábavným funkciám.

Najvýraznejším dizajnovým prvkom v interiéri je absencia B-stĺpikov a otváranie dverí proti sebe. Interiér bude štvormiestny, ale nie tak, ako sme zvyknutí. Vo vnútri budú 4 samostatné a dokonca otočné sedadlá, ktorým nebude sekundovať stredový tunel. Ten totiž úplne chýba.

Škoda plánuje do roku 2025 okrem plug-in hybridných modelov predstaviť tiež 4 elektrické vozidlá. Každý štvrtý vyprodukovaný typ má byť totiž elektromobilom. Uvidíme časom, ako sa k tejto vízii postaví automobilka o pár rokov a či je to reálny cieľ.

Vráťme sa však k Vision E. Štyri škrupinové sedadlá majú inovatívne operadlá a vďaka dlhému rázvoru a krátkym previsom je interiér vzdušný a rozmerovo veľkorysý. Sedadlá sú vo zvýšenej pozícii a dajú sa otáčať o 20°. Pri otvorení dverí sa natočia smerom von a po ich zavretí sa automaticky pootočia do svojej predchádzajúcej pozície.

Priestranný interiér má pre každého cestujúceho vlastný monitor.

V strede palubnej dosky je dotykový displej, na ktorom si môžu cestujúci prezerať funkcie infotainmentu a ovládať službu Škoda Connect. Automobil ponúka každému pasažierovi vlastný displej, cez ktorý má prístup k zábavným funkciám. Spolujazdec má monitor na palubnej doske, zadní pasažieri na operadlách predných sedadiel.

Ovládanie systému je pre zadných spolucestujúcich umiestnené medzi zadnými sedadlami a pre spolujazdca na pravej lakťovej opierke. V každých dverách sa nachádza phonebox, v ktorom si môžu pasažieri bezdrôtovo nabíjať telefón. Ambientné osvetlenie v dekoračných lištách ponúka na výber 10 rôznych farieb. Zaujímavosťou je, že pri autonómnom režime jazdy sa predné sedadlá nastavia do komfortnej polohy a upraví sa tiež poloha volantu. Uvidíme, ako bude vyzerať koncept naživo na autosalóne v Šanghaji. Sériový elektromobil, ktorý postavia na základoch Vision E, predstaví Škoda v roku 2020.