Zvuk má ochrániť nepozorných chodcov. Oveľa jednoduchšie by bolo ak by sa ľudia pozerali kam idú.

Ticho elektromobilov je podľa zástancov jedného názoru výhoda. Vďaka elektromobilom môže z miest zmiznúť hluk. Z automobiliek túto teóriu zastáva napríklad BMW a VW, ktoré do vozidiel neplánujú montovať výstražné zariadenia. Sú tak ochotní urobiť jedine v prípade, ak ich do toho donúti únia.

Počas dlhej doby konštruktéri vozidiel riešili problém, ako znížiť hlučnosť vozidiel na minimum. Vyzerá to tak, že v prípade elektromobilov riešia presne opačný problém. Typickým príkladom je Smart, ktorý za jazdy vydáva zvuk a nie je možné ho vypnúť. Zvukovými signálmi vybavuje svoje elektrické vozidlá aj Renault alebo Nissan.

Podobné zvukové opatrenie voči elektromobilom zaviedli aj v USA. Zvykneme si na pípajúce autíčka?

Otázkou teda ostáva či chceme tiché mestá, alebo ochrániť ľudí, ktorí sa pri prechode cez cestu nepozrú doľava a doprava? Zatiaľ neexistuje žiadna štatistika alebo štúdia, ktorá by naznačovala či zvukové efekty budú mať nejaký zmysel.

Rovnako zatiaľ nie je jasné, aký zvuk by elektromobily mali vydávať? Zatiaľ nikto presne nedefinoval či vozidlá majú elektronicky imitovať spaľovacie motory alebo čvirikanie vtáčikov. Elon Musk, zakladateľ značky Tesla, uviedol, že jeho elektromobily nebudú vydávať zvuk podobný klasickým automobilom. Malo by ísť skôr o jemné upozornenie okolia o tom, že sa v blízkosti nachádza tiché pohybujúce sa vozidlo.

Zdroj: autonews.com

Prečítajte si aj:  Elektromobily jazdia potichu. V USA budú robiť hluk