Logo Hyundai N

Logo športovej divízie N bolo inšpirované azda najťažšou sériou zákrut v šikane tvaru N na severnej slučke Nurburgringu.

Súvislosť je však celkom iná, samozrejme. Divízia N dostala meno po svetovom vývojovom centre Naymang v Kórei, kde aj tieto autá začínajú vznikať. Príjemnou náhodou je aj súvis s prvým písmenom najznámejšej a najťažšej trate sveta - Nurburgring. Logo N dokonca symbolizuje šikanu na pretekárskej trati, azda najťažšiu sekciu, ktorá preverí jazdné vlastnosti každého vozidla. A v neposlednom rade platí, že modely Hyundai N nemajú konkurovať modelom BMW M. Teda aspoň v najbližších rokoch nie. Konkurentom pre Hyundai i30 N z aktuálnej produkcie sú nabrúsené predokolky, napríklad Peugeot 308GTi, VW Golf GTi245 Performance, technicky aj superostrá Honda Civic TypeR.

Hyundai i30 N nemá ambície byť najrýchlejšie auto kategórie. S maximálnym výkonom hlboko pod 300 koní je to vlastne nemožné. Biermann jasne zdôraznil - viac než RPM nás zaujíma BPM. Inými slovami, viac než časy, výkony a dynamika ho zaujíma zážitok, pocit a tep vodiča. V tom je i30 N najviac konkurentom pre Peugeot 308GTi, aktuálne asi najzábavnejší hothatch.
Hyundai i30 N je odpoveďou na rastúci dopyt po štýlových a výkonných autách. V Európe ho začnú predávať koncom roka 2017. Prichádza v najvyšší čas, drvivá väčšina konkurentov je v predaji a mnohí čoskoro prinesú nástupcov.
Hyundai i30 N

Svetovú premiéru svojho nového výtvoru moderoval priamo tvorca a šéf divízie Hyundai N Albert Biermann.

Prvý skutočne ostrý športový Hyundai

História, ale aj súčasnosť, poznajú viaceré športové Hyudaje. Genesis Coupé v dvoch generáciách, model i30 turbo, alebo predtým viac športové vzhľadom, než schopnosťami S Coupé, Tiburon a Coupé. Tvrdenie, že až toto je prvé skutočne športové auto značky, nie je bezbrehý marketing, ale fakt. Žiadnemu nevenovali pri vývoji v oblasti športovosti takú pozornosť. To je aj bez jazdenia zrejmé na pohľad. Na báze sériového i30 vyladili model N s cieľom poskytovať zážitok a pôžitok z jazdy pri dennom jazdení aj občasných výletoch na trať. Inšpiráciu pre i30 N poskytli skúsenosti tímu Hyundai Motorsport vo WRC od roku 2014. Kľúčovým v tomto prípade je, že už základný model i30 N vraj zvládne na okruhu niekoľko kôl bez toho, aby to majiteľ, alebo auto neskôr ľutovali. A keď niečo také povie niekdajší šéf divízie BMW M, asi to nebudú len marketingové reči.


„Hyundai i30 N bol skonštruovaný pre jediný účel, poskytovať našim zákazníkom maximálny pôžitok z jazdy v dostupnom, vysokovýkonnom komplete.“ - Albert Biermann. „Vysokovýkonnými modelmi N chceme zvýšiť príťažlivosť našej značky emocionálnymi produktmi, ktoré uspokojujú potreby ľudí usmievajúcich sa, keď prechádzajú autom zákrutu a počúvajú zvuk motora. Preto my nehodnotíme vysoký výkon otáčkami motora za minútu, ale pulzom srdca v úderoch za minútu.“

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

Zameraný na pôžitok z jazdy nemajú byť len marketingové reči

Základom filozofie Hyundai i30 N sú tri piliere, ktoré definujú pôžitok z jazdy: volajú ho doslova zákrutový beťár, športiak na každý deň so schopnosťou jazdiť na trati. Keď vodič preraďuje smerom nadol, funkcia prispôsobenia otáčok RevMatch zaručí hladšie preradenie. Pri zošliapnutí pedála akcelerátora až na podlahu funkcia krátkodobého zvýšenia prepĺňacieho tlaku overboost zvýši krútiaci moment (+ 8 %), čím prispeje k zlepšeniu akcelerácie o 7 %. Pocit dynamiky umocňuje aj zvuk výfukovej sústavy so zdvojenou koncovkou s ventilmi. V kokpite i30 N sa hlavné dynamické parametre zobrazujú na novom združenom prístroji a na odsadenom dotykovom displeji navigačného systému s uhlopriečkou 20,3 cm (8 palcov). Tiež je možné navoliť zobrazenie odstredivej sily v pozdĺžnej a priečnej osi (G-Force Meter).

Dve verzie, dva výkony - 250 alebo 275 koní

Výkonný, turbom prepĺňaný benzínový štvorvalec s priamym vstrekovaním paliva dosahuje v základnej verzii max. výkon 184 kW (250 k). V ponuke bude aj verzia s výkonostným balíčkom - Performance Package s max. výkonom 202 kW (275 k). V tejto súvislosti trochu prekvapí, že max. krútiaci moment oboch verzií je 350 Nm. Rovnako ako maximálna rýchlosť, elektronicky obmedzená na 250 km/h. Badateľný rozdiel je v zrýchlení, slabšia dá stovku za 6,4 s, výkonnejšia za 6,1. Rozdielov medzi oboma verziami je však oveľa viac. Performance verzia má hlučnejšie výfuky s klapkou, elektronický samosvor a ďalšie (pre podrobnosti viď tabuľku na konci textu). Motor poháňa predné kolesá prostredníctvom 6-stupňovej manuálnej prevodovky. Auto prichádza obuté na špeciálnych pneumatikách vyvinutých pre Hyundai N, podľa želania zákazníka 18-palcové Michelin alebo 19-palcové Pirelli. Riadenie s elektrickým posilňovačom sľubuje presnosť a bezprostrednosť. Podvozok so zmenšenou svetlou výškou v kombinácii s elektronickou reguláciou tlmičov ESC znižuje nakláňanie karosérie a zvyšuje rýchlosť v zákrutách.

i30 N vraj miluje zákruty

Aerodynamické prvky na karosérii i30 N zmenšujú nadľahčovanie vozidla vo veľkých rýchlostiach a prispievajú k zlepšeniu trakcie. Prvým sklamaním pre skutočných nadšencov volantu bude fakt, že i30 N nemá mechanický samosvor. No možno sa technikom podarilo niečo, čo objavím až pri osobnom kontakte. No doposiaľ som samozávernosť len pomocou elektroniky, ktorá by mi vyhovovala, nenašiel. Na modeli Hyundai i30 N elektronický samosvorný diferenciál E-LSD optimalizuje prenos krútiaceho momentu v zákrutách pribrzďovaním vnútorného odľahčeného kolesa. Klasika, ktorú poznáme z mnohých takmer pravých športiakov. Potešujúci, aj keď vlastne nutný zároveň je fakt, že talentovaní vodiči si pre maximálnu slobodu môžu úplne vypnúť elektronický stabilizačný systém ESC a tak využiť celý dynamický potenciál vozidla.

Praktický športiak na každý deň?


Vodič môže tlačidlami na volante nastavovať 5 jazdných režimov: Eco, Normal, Sport, N a N Custom. Jednotlivé režimy menia charakter vozidla nastavením ozaj slušného množstva parametrov. Začína to správaním motora, zmenou správania elektronického stabilizačného systému ESC aj elektronického samosvorného diferenciálu E-LSD. Tiež zvuku motora, posilňovača riadenia a prispôsobenia otáčok RevMatch pri radení smerom dolu. Prispôsobovanie otáčok sa dá aktivovať aj samostatným tlačidlom. Hyundai i30 N budú ako jedny z mála ostrých hothatchov s manuálnou prevodovkou vybavené aj asistentom športového rozjazdu - Launch Control. Dnes už v zásade nutným prvkom výbavy týchto áut s ohromne veľkými kolesami je adaptívne pruženie. Hyundai i30 N ho má, chválabohu, tiež. A preto aj v krajinách, kde cesty za veľa nestoja, to môže byť vhodné 5-dverové auto aj na každý deň. Napriek základným 18" diskom, alebo príplatkovým 19" kolesám.

Farba Performance Blue (na obrázkoch) je pre model N exkluzívne vyhradená. Okrem nej bude v ponuke päť ďalších farieb - Clean Slate, Polar White, Micron Grey, Phantom Black a Engine Red. 
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

Vhodný aj pretekársku trať?

Veľa výrobcov pri prezentáciách ostrejších modelov veľmi rado tvrdí to, čo chcú čítať všetci fanúšikovia horúcich volantov, a teda perspektívni klienti - že aj ich auto je vhodné na trať. No keď dôjde na prečítanie záručných podmienok, zistíte, že žiaden výrobca vás na trati vlastne vidieť nechce. Neviem síce, aké podmienky pre predaj tohto modelu Hyundai stanoví, no prezentácia bola plná ubezpečovania o tom, že i30 N je na Nordschleife ako doma a ostrú jazdu aj po najťažšej trati sveta zvládne aj základný model bez príplatkov. A to sú silné slová. 
 

Pri vývoji vozidla patrili ku kľúčovým prvkom vysoká odolnosť a jazdné vlastnosti na pretekárskej trati. Hyundai i30 N absolvoval pri testoch odolnosti jazdu na 10.000 km pretekovým tempom na okruhu Nürburgring. Okrem toho sa predsériové exempláre dvakrát zúčastnili na najťažších vytrvalostných pretekoch na svete, 24-hodinovke ADAC Zürich na Nürburgring. Motor a jeho komponenty boli testované pri pretekoch v roku 2016 v rámci celkového overenia vozidla a v roku 2017 dva exempláre štartovali pre overenie spôsobilosti na pretekársku trať. Preto keď sa majiteľ i30 N vyberie na pretekový okruh otvorený pre verejnosť, môže si byť istý, že ho vozidlo nesklame. Brzdy sú vybavené osobitnými chladiacimi kanálmi v prednom nárazníku. Elektronicky regulovaný podvozok ECS umožňuje optimálne nastaviť i30 pre jazdu po okruhu. Pevnosť karosérie zvyšuje priečna výstuha za zadnými sedadlami. Vozidlo má výkonnú spojku a precíznu 6-stupňovú manuálnu prevodovku, ktorá vďaka krátkym dráham páky umožňuje presné, športové radenie.

Tím Hyundai Motorsport, založený v roku 2013 v Alzenau v Nemecku, bol vytvorený s cieľom vyvinúť dlhodobý program automobilového športu. V uplynulých 4 rokoch tím štartoval na majstrovstvách sveta v automobilových súťažiach FIA World Rally Championship (WRC), ktoré sú považované za jednu z najnáročnejších disciplín automobilového športu. Tu je história v kocke:
 
2013: predstavenie i20 WRC
 
2014:  Vstup na MS v súťažiach WRC. 
S modelom i20 WRC Hyundai Motorsport vybojoval štyri umiestnenia na stupienkoch víťazov a vo svojej debutovej sezóne skončil ako štvrtý v hodnotení výrobcov.  
 
2015: Premiéra vysokovýkonnej línie Hyundai N na frankfurtskom autosalóne štúdiami N 2025 Vision Gran Turismo a RM15. Hyundai vybojoval štyri umiestnenia na stupienkoch víťazov a skončil vo WRC ako tretí.
 
2016: Premiéra vysokovýkonnej štúdie pretekového automobilu RM16 na Busan Motor Show a RN30 na parížskom autosalóne. Hyundai vybojoval sedem umiestnení na stupienkoch víťazov a vo WRC skončil ako druhý.
 
2017: Začiatok novej éry v súťažnom športe zavedením nových technických predpisov, umožňujúcich vytvoriť výkonnejšie a dramatickejšie vyzerajúce automobily WRC. Premiéra prvého masovo vyrábaného vysokovýkonného automobilu značky Hyundai - i30 N. Hyundai v prvej polovici sezóny vybojoval šesť umiestnení na stupienkoch víťazov a momentálne je vo WRC druhý v hodnotení jazdcov aj výrobcov.
 
Koncepcia vysokovýkonných automobilov Hyundai vznikla počas vývoja súťažných špeciálov pre WRC. Preto môže byť WRC považované za kolísku modelovej línie N a tým aj i30 N. Počas pretekov na asfalte, štrku, snehu a ľade konštruktéri Hyundai Motor identifikovali ďalšie vylepšenia pre potenciálne zvýšenie výkonnosti modelu i30 N.   
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

Ostrý Hyundai i30 N budú vyrábať v Čechách

Nový i30 N sa bude vyrábať v závode Hyundai Motor Manufacturing Czech v Nošoviciach (HMMC). Tento závod bol vybudovaný v roku 2008 a ešte v tom istom roku začal vyrábať Hyundai i30 prvej generácie. Má ročnú kapacitu 350.000 automobilov a spĺňa najvyššie kvalitatívne štandardy, aby spĺňal očakávania európskych zákazníkov. Závod MMC má aj vlastnú otvorenú testovaciu trať dlhú 3,3 km v areáli závodu, na ktorom je každé vozidlo testované z hľadiska dynamických vlastností, hlučnosti, funkčnosti spolu s kompletnou prehliadkou spodnej časti vozidla na kontrolu tesnosti náplní prevádzkových kvapalín a správnosť montáže. 

Každý nový Hyundai, nielen model N, musí v priebehu 6 týždňov absolvovať na Nürburgring 420 až 480 kôl v suchých aj mokrých podmienkach. To simuluje opotrebovanie pri 180 000 kilometrov v bežnej premávke. Teda ekvivalent životného cyklu vozidla.
Hyundai i30 N

O vrcholný model typu i30 bol na svetovej premiére vrcholný záujem.

Hyundai i30 N má rozšírené blatníky, umožňujúce montáž 18-palcových kolies z ľahkej zliatiny s pneumatikami formátu 225/40, alebo exkluzívnych 19-palcových diskov s pneumatikami formátu 235/35 s logom N. Oproti päťdverovej verzii je i30 N o 4 mm nižší s 18-palcovými kolesami a o 8 mm nižší s 19-palcovými kolesami. Logo N je aj na nápadných červených brzdičoch kotúčových bŕzd a na kaskádovitej maske chladiča.
 

 

Systémy ovplyvňujúce jazdné výkony

 

Hrebeňové riadenie

Hyundai i30 N má hrebeňové riadenie s posilňovačom, ktorého elektromotor je namontovaný priamo na hrebeni (R-MDPS). Táto konštrukcia zlepšuje stabilitu vozidla pri vysokej rýchlosti a umožňuje okamžitú reakciu riadenia v oblasti nízkych rýchlostí. Elektrický posilňovač riadenia má veľký výkon a je špeciálne konštruovaný pre tvrdé nízkoprofilové pneumatiky a nízky prevodový pomer riadenia.
 

Launch Control

Asistent prudkého rozjazdu reguluje krútiaci moment motora i30 N pri rozjazde z miesta tak, aby sa dosiahla maximálna akcelerácia vozidla – ako keby ho riadil profesionálny pretekár. Launch Control sa dá efektívne používať v jazdnom režime N s vypnutým elektronickým stabilizačným systémom ESC, kedy vodič môže po zaradení prvého rýchlostného stupňa do piatich sekúnd naraz pustiť spojku.

 

Prispôsobenie otáčok - RevMatch

Funkcia prispôsobenia otáčok (rev matching) automaticky zvýši otáčky motora, keď vodič preraďuje z vyššieho na nižší prevodový stupeň. Podľa nastaveného jazdného režimu táto funkcia umožňuje mäkšie a športovejšie radenie smerom nadol. Funkcia prispôsobenia otáčok sa dá jednoducho aktivovať osobitným tlačidlom na pravej strane volantu.

 

Elektronická regulácia podvozka

Elektronická regulácia podvozka ECS (Electronic Controlled Suspension) reguláciou charakteristiky (tlmiacej sily) tlmičov pruženia optimalizuje jazdné vlastnosti podľa potreby – od komfortného nastavenia pre každodenné jazdenie do práce až po maximálne športové vyladenie pre jazdu na pretekárskom okruhu. Systém využíva elektromagnetické ventily na reguláciu prietoku oleja v tlmičoch, tvrdosť pruženia môže vodič prepínať gombíkom.

Hyundai i30 N by malo byť na okruhu ozaj ako doma. Počas vývoja ho totiž testovali na viac než 10 svetoznámych okruhoch sveta.

Elektronický samosvorný diferenciál E-LSD
(s kompletom Performance Package)

Tento diferenciál aktívne reguluje krútiaci moment prenášaný na jednotlivé kolesá, čím redukuje prešmykovanie kolies v určitých podmienkach – napríklad pri akcelerácii zo zákruty – a minimalizuje nedotáčavosť. Elektronický samosvorný diferenciál zvyšuje rýchlosť prejazdu zákruty o 5 %.


Elektronický zvukový generátor (ESG)

Na vytvorenie primeraného akustického vnemu pre vodiča i30 N slúži elektronický zvukový generátor v deliacej stene medzi kabínou a motorovým priestorom. Zvukový rezonátor v prístrojovom paneli v spodnej časti predného okna zvyšuje intenzitu zvuku motora a dodáva mu dramatickosť – čím podporuje náladu vodiča pri športovej jazde.


Variabilná výfuková sústava s ventilom (s kompletom Performance Package)

Podľa nastaveného jazdného režimu si zákazník môže vybrať rozličnú intenzitu a farbu zvuku výfuku. Zvuk sa modifikuje stupňom otvorenia elektromagneticky ovládaného ventilu vo výfukovej sústave. Aktívny výfuk so zdvojenou koncovkou má niekoľko nastavení, od normálneho cez výrazne energický až po zvuk detonácií paliva pri strieľaní do výfuku.


Jazdné režimy Eco, Normal, Sport, N a N Custom

Vodič môže pomocou dvoch tlačidiel na volante nastaviť päť rozličných režimov jazdy: Eco, Normal, Sport, N a N Custom. Jednotlivé režimy menia charakter vozidla nastavením parametrov motora, tlmičov pruženia, elektronického stabilizačného systému ESC, elektronického samosvorného diferenciálu E-LSD, zvuku motora, posilňovača riadenia a prispôsobenia otáčok. V režime N vodič môže každý z vysokovýkonných komponentov vozidla individuálne nastaviť v režimoch Eco, Normal, Sport a Sport+ podľa osobných preferencií a cestných podmienok.

   
BENZÍNOVÝ MOTOR: 2.0T-GDI (184 kW/250 k)
Typ THETA 2.0 T-GDI, 16-ventilov MLA, DOHC E-CVVT
Objem 1998 cm3
Vŕtanie x zdvih 86,0 x 86,0 mm
Kompresný pomer 9,5 : 1
Maximálny výkon 184 kW (250 k) @ 6.000 min-1
Maximálny krútiaci moment 350 Nm @ 1.450 ~ 4.000 min-1
Maximálna rýchlosť (km/h) 250
Zrýchlenie 0-100 km/h (s)* 6,4
   
BENZÍNOVÝ MOTOR: 2.0T-GDI Performance Package (202 kW/275 k)
Typ THETA 2.0 T-GDI, 16-ventilov MLA, DOHC E-CVVT
Objem 1998 cm3
Vŕtanie x zdvih 86,0 x 86,0 mm
Kompresný pomer 9,5 : 1
Maximálny výkon 202 kW (275 k) @ 6.000 min-1
Maximálny krútiaci moment 350 Nm @ 1.450 ~ 4.700 min-1
Maximálna rýchlosť (km/h) 250
Zrýchlenie 0-100 km/h (s)* 6,1
   
Prevodovky  
Benzínové motory – počet stupňov  
Motor 184 kW (250 k) / 202 kW (275 k)
Manuálna 6
   
Podvozok  
Vpredu Tlmičové vzpery McPherson, vinuté pružiny, plynokvapali-
nové tlmiče pruženia
Vzadu Viacprvkové závesy, vinuté pružiny, plynokvapalinové tlmiče pruženia
   
Riadenie  
Typ  
Hrebeňové s  elektrickým posilňovačom R-MDPS (Rack-mounted Motor Driven Power Steering)  
   
Brzdy  
Vpredu Ventilované kotúčové, STD 17"/PP 18"
Vzadu Kotúčové, STD 16"/PP 17", ručná parkovacia brzda
Hlavný brzdový valec Ø 23,81 mm
Posilňovač Ø 254 mm
   
Disky a pneumatiky  
Disky Pneumatiky
7,5J x 18 z  ľahkej zliatiny 225/40 R 18
8,0J x 19 z  ľahkej zliatiny 235/35 R 19
   
Rozmery (mm)  
Vonkajšie  
Dĺžka 4.335
Šírka 1.795
Výška STD: 1.451 (18” kolesá) / PPKG: 1.447 (19” kolesá)
Rázvor 2.65
Predný previs 905
Zadný previs 780
Svetlá výška STD: 136 / PPKG: 132
   
Vnútorné  
  Vpredu / Vzadu
Vnútorná výška 994 / 977
Priestor na nohy 1.073 / 883
Vnútorná šírka (vo výške pliec) 1.427 / 1406
   
Objemy (l)  
Palivová nádrž 50
Batožinový priestor (bez zadnej priečnej výstuhy) základný: 395
  maximálny: 1.301
Batožinový priestor (so zadnou priečnou výstuhou) základný: 381
  maximálny: 1.287
   
Hmotnosti* (kg)  
  2.0 T-GDI
  184 kW (250 k) / 202 kW (275 k)
Pohotovostná 1400 – 1480 / 1429 – 1509
Povolená celková 1950