2017 Land Rover Discovery5 v predaji na Slovensku

Dizajn nového LandRover Discovery5 má typické črty moderných Land/Range Roverov. Je to jasný člen rodiny.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Navrhnutý zvnútra von môže mať 7 sedadiel pre dospelých

Prvé autá začali pokrokoví výrobcovia navrhovať systémom zvnútra von už pred dvoma desaťročiami. Znamená to, že najprv sa stanovia priority vnútorných rozmerov pre dostatočný priestor cestujúcim v celej kabíne a až potom prídu na rad vonkajšie rozmery karosérie. Toto riešenie v 5. generácii Discovery zabezpečuje dostatok priestoru aj vysokým dospelákom na všetkých 7 sedadlách.

Rodina Discovery vždy mala dobrodružného ducha. Nový typ stvárňuje 27-ročnú tradíciu a praktickosť typickú pre Discovery úplne po novom. Napriek tomu má tradičné prvky, ako odstupňovaná línia strechy, ktorá definovala štyri predchádzajúce generácie a predstavuje elegantné riešenie praktickej potreby. Odstupňovaný profil poskytuje pasažierom v treťom rade sedadiel priestor v oblasti hlavy. Zároveň umožňuje použiť odstupňované usporiadanie sedadiel zaužívané v modeli Discovery, v rámci ktorého je každý rad sedadiel vyššie, vďaka čomu je každé sedadlo vo vozidle to najlepšie.

V novom Discovery5 môže pohodlne cestovať 7 dospelých osôb, pritom auto meria menej ako päť metrov (4 970 mm). Väčšina konkurentov síce ponúka 5+2 sedadiel, ale nový Discovery je navrhnutý tak, aby až 95 % dospelých mohlo pohodlne sedieť aj na sedadlách úplne vzadu. Obe sedadlá v treťom rade majú ISOFIX (celkovo ich je päť), aby rodiny mohli slobodne umiestniť detské sedačky na tie sedadlá, ktoré sú pre danú cestu najvhodnejšie.

2017 Land Rover Discovery5 v predaji na Slovensku

V Discovery5 sa skutočne vcelku pohodlne odvezie 7 dospelých chlapov.

Inteligentné sedadlá a znížením pohodlné nastupovanie

Ako prvý na svete ponúka technológiu inteligentného sklápania sedadiel, ktorá zákazníkom umožňuje jednoducho zmeniť konfiguráciu sedadiel v druhom a treťom rade pomocou ovládacích prvkov v zadnej časti vozidla, na dotykovom displeji v stredovej konzole, alebo aj mimo auta pomocou aplikácie v smartfóne. Všetky tri rady sedadiel sú vybavené funkciou vyhrievania (funkcia chladenia je v prvom a druhom rade) a vodič a prvý spolujazdec majú k dispozícii aj masážnu funkciu.

Pre schopnosti v teréne je Discovery5 postavený vysoko od cesty. No do takých áut sa nenastupuje pohodlne. Preto je tu v kombinácii so vzduchovým pružením technológia automatického nastavenia prístupovej výšky, ktorá dokáže pred nastupovaním a vystupovaním cestujúcich znížiť svetlú výšku vozidla až o 50 mm.

2017 Land Rover Discovery5 v predaji na Slovensku

Inteligentné sklápanie sedadiel druhého a tretieho radu sa dá ovládať na troch miestach. Z kufra, z miesta vodiča a z mobilu. Kompletné zloženie trvá 14 sekúnd a vytvorí priestor 2500 litrov.

Multimédiá, konektivita a Activity Key

Systém InControl Touch Pro od Jaguar Land Rover. Veľká 10" dotyková obrazovka, umiestnená vysoko na stredovej konzole znižuje počet spínačov na stredovej konzole o tretinu. Pomocou 7 USB konektorov (9 v prípade systému zábavy pre zadné sedadlá) môžu cestujúci v každom rade súčasne napájať smartfóny alebo tablety. Technológia pre aktívne rodiny je špičkový náramok Activity Key známy už z Jaguaru F-Pace, vďaka ktorému sa zákazníci môžu venovať športu a iným aktívnym koníčkom bez toho, aby pri sebe museli nosiť klasický kľúč. Keď vodotesný náramok Activity Key priblížite k písmenu „D“ v nápise Discovery na dverách batožinového priestoru, vozidlo sa zamkne a súčasne sa deaktivuje klasický kľúč, ktorý môžete bez obáv ponechať vo vozidle. Zákazníci tak môžu slobodne behať, plávať, jazdiť na koni alebo hrať rôzne hry a nemusia sa strachovať o bezpečnosť svojho vozidla.

2017 Land Rover Discovery5 v predaji na Slovensku

Discovery nikdy predtým nemal krajší a hodnotnejší interiér...

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Nadšenie pre úložné riešenia

Krytá odkladacia priehradka v stredovej konzole pojme až štyri zariadenia iPad, alebo dve 2-litrové fľaše s nápojmi; priehradka v strednej lakťovej opierke, do ktorej sa zmestí 5 zariadení iPad, pričom má veko, ktoré sa dá vyklopiť o 180 stupňov a môžete ho používať ako opierku, aj keď je otvorené; úložný priestor na malé predmety ukrytý za sklopným panelom systému klimatizácie; zapustený „háčik na rýchle občerstvenie“ v priestore na nohy predného spolujazdca, ktorý sa vysunie po zatlačení a slúži na zaistenie tašiek s nákupom.


Toto luxusné SUV ponúka batožinový priestor s objemom 2 500 litrov, resp. 1 231 litrov za druhým radom sedadiel. Nové dvojúčelové, elektricky ovládané vnútorné dvierka batožinového priestoru navyše zaručujú všestrannosť, ktorú zákazníci očakávajú od vozidla so znakom Discovery. Sklápací panel na prednom okraji nakladacieho priestoru slúži po zdvihnutí ako praktická zábrana na zaistenie nákladu. Po jeho sklopení sa však previs vozidla s dĺžkou 285 mm zdvojnásobí a dá sa použiť ako šikovná lavička na sedenie pri rôznych spoločenských príležitostiach alebo na prezutie zablatených topánok. Nové jednodielne dvere batožinového priestoru pritom poslúžia ako strieška. Toto jednoduché zariadenie kopíruje funkciu horizontálne delených dverí batožinového priestoru, ktoré používala predchádzajúca generácia modelu Discovery.

2017 Land Rover Discovery5 v predaji na Slovensku

Napriek tomu, že LandRover Discovery má samonosnú karosériu vyrobenú z 85 % z hliníka (ľahší až o 480 kg oproti predchodcovi), pre tvrdý terén je vybavený pomocnými oceľovými rámami nad oboma nápravami.

Jedinečné schopnosti v teréne

Vďaka kombinácii výnimočnej geometrie kolies pre terénnu jazdu a pokročilým technológiám si nový model Discovery zachováva preslávené terénne schopnosti vozidiel Land Rover. Svetlá výška je 283 mm (o 43 mm viac) a hĺbka brodenia je až 900 mm (väčšia o 200 mm), vďaka čomu Discovery vytvára svoju vlastnú triedu vozidiel. S istotou dokáže zvládnuť vyjazdené koľaje plné vody aj zaplavené cesty, ako žiadne iné vozidlo.

Viacrežimový systém Terrain Response 2 optimalizuje rozsah nastavení, od citlivosti plynového pedála až po charakteristiku radenia, aby čo najviac vyhovovali jazdným podmienkam v čase použitia otočného ovládača. Systém dokonca dokáže automaticky zvoliť optimálne nastavenie, ak si vodič nie je istý, čo je pre danú situáciu najvhodnejšie.

Pri jazde cez mimoriadne náročný terén je možné naprogramovať systém regulácie trakcie All-Terrain Progress Control (ATPC), aby samostatne udržiaval vhodnú plazivú rýchlosť, ktorú nastavil vodič. Vďaka tejto inteligentnej technológii sa vodič pri zdolávaní prekážok môže plne sústrediť na riadenie vozidla bez toho, aby sa musel rozptyľovať ovládaním plynového alebo brzdového pedála. Systém je dostupný, aj keď vozidlo stojí, a pomáha pri rozjazde na klzkom povrchu.

Jazdné vlastnosti na cestách vylepšuje osvedčená ľahká a odolná samonosná hliníková karoséria z dielne automobilky Land Rover, ktorá je v porovnaní s oceľovou konštrukciou s rebrinovým rámom o 480 kg ľahšia. Pokročilé zavesenie zadných kolies s integrovanými ramenami poskytuje skvelé jazdné vlastnosti bez zníženia úžasného jazdného komfortu, ktorým sa postupne preslávili jednotlivé generácie rodiny Discovery.

Asistent ťahania prívesu pomáha zvládať náročné manévre počas jazdy s prívesom, karavanom alebo prívesným vozíkom na koňa. Cúvanie s týmto systémom je rovnako jednoduché ako cúvať s autom bez prívesu, Discovery5 však pomôže aj pri jazde vpred.
2017 Land Rover Discovery5 v predaji na Slovensku

Navigáciu súpravy s vozíkom ovláda vodič pomocou viac vysunutého voliča Terrain Response. Cúvanie s týmto systémom je rovnako jednoduché ako cúvať s autom bez prívesu.

Pripojiť, ťahať a cúvať s prívesom vládne ozaj každý

Land Rover vyvinul inteligentnú technológiu, ktorá modelu Discovery zaručuje doposiaľ najprístupnejšie ťažné schopnosti s maximálnou ťažnou kapacitou na prvotriednej úrovni 3 500 kg. Asistent ťahania prívesu pomáha jednoducho zvládať potenciálne náročné cúvacie manévre počas jazdy s prívesom, karavanom alebo prívesným vozíkom na koňa.

A nielen to, Land Rover Discovery5 vám zásadne pomôže príves za auto aj správne zapojiť. Možno viete, že pre stabilné ťahanie prívesu po diaľnici, alebo rýchlej ceste je vhodné, aby na hák príves tlačil. Je mimoriadne zlé, ak je príves navážený na zadnú časť. No tiež nie je bezpečné, ak na hák tlačí príliš, pretože to odľahčuje predné kolesá. Obe situácie zásadne spôsobujú jazdnú nestabilitu. V Discovery5 má hák meracie zariadenie, ktoré vám pred jazdou pomôže určiť, či je tlak a rozloženie váhy prívesu správne. Ďalšia skvelá vec je automatická kontrola správneho zapojenia svetiel. S Discovery5 nebudete potrebovať pomocníka na to, aby vám hlásil: "Svetlá svítí, smerovky blikají..." a podobne. Aktivovaním kontrolnej funkcie vám auto rozsvieti svetlá samo.

Pomocou tohto šikovného systému budú vedieť zaparkovať dokonca aj úplní nováčikovia, pretože systém za nich prevezme problematické riadenie do opačného smeru, ktoré sa vyžaduje pri správnom nasmerovaní prívesu počas cúvania. Stačí, keď vodič jednoducho navedie príves na požadované miesto pomocou otočného ovládača systému Terrain Response 2. A aby to bolo ešte jednoduchšie, na obraze zo zadnej kamery na stredovom dotykovom displeji sa zobrazujú aktívne navádzacie čiary, vďaka ktorým túto inak náročnú úlohu zvládnete bez stresu.

2017 Land Rover Discovery5 v predaji na Slovensku

Schopnosti LandRover Discovery5 sú v triede špičkou. Ako inak. Pri tomto mene, histórii a renomé?

4 a 6 valcové motory

Všetky motory kombinujú s hladko radiacou a citlivou 8-stupňovou automatickou prevodovkou ZF. V ponuke je nový 2,0-litrový 4-valcový vznetový motor Td4 Ingenium s výkonom 180 koní. Je najúspornejším agregátom v ponuke, dosahuje kombinovanú spotrebu 5,9 l/100 km, čo predstavuje zlepšenie o 22 % v porovnaní s predchádzajúcim ekvivalentným motorom. Výkonnejší 4-valcový vznetový motor Sd4 Ingenium biturbo má 240 koní a pozoruhodný krútiaci moment 500 Nm pri spotrebe paliva 6,3 l/100 km. Zástupcom šesťvalcových vznetových agregátov je motor Td6 s výkonom 258 koní, ktorý poskytuje krútiaci moment 600 Nm a zaručuje skvelé jazdné vlastnosti, skvelý ťah a hospodárnosť. Pre záujemcov o benzínový motor je tu 3,0-litrový motor V6 Si6 s výkonom 340 k s kompresorom. Jeho krútiaci moment na úrovni 450 Nm prináša vyrovnaný výkon a jazdné vlastnosti.

Ceny Discovery5 začínajú na 51 600 €

Základný model s 2,0 litrovým naftovým motorom, stálym pohonom oboch náprav, s 5 sedadlami a klasickým pružením začína na 51.698 eur. Na Slovensku je aktuálne možné Land Rover kúpiť v Bratislave, v Trenčíne a Prešove.

PODROBNÁ TECHNICKÁ ŠPECIFIKÁCIA LANDROVER DISCOVERY5