Na zelenej lúke vznikajúci projekt posúva Teslu a konglomerát Elona Muska na úplne nové pole pôsobnosti. Kým doteraz to bola „len“ výroba automobilov, batérií, respektíve v rámci firmy Space X kozmický program a prostredníctvom Twitteru správa jednej z najvýznamnejších sociálnych sietí, najnovšia akvizícia bude zameraná na chémiu, presnejšie povedané na rafináciu a spracovanie lítia.

Podľa Muska je to nevyhnutné, ak chce automobilový gigant formátu Tesly dosiahnuť svoje ambiciózne ciele v oblasti predaja elektromobilov, cituje jedného z najznámejších manažérov na svete agentúra Reuters.

Stáť by mala v roku 2024

Ak sa pozrieme pár rokov dopredu, základný bod, ktorý brzdí rozvoj batériových vozidiel, je dostupnosť lítia na výrobu článkov,“ povedal Musk pri včerajšom slávnostnom ceremoniáli, pri ktorom sa v pozadí pustili do práce buldozéry a ďalšie podobné stavebné stroje.

Šéf Twitteru či Space X oznámil, že by výstavbu chceli stihnúť dokončiť v priebehu budúceho roka a približne o dvanásť mesiacov neskôr naplno rozbehnúť výrobu. Ak sa tak skutočne stane, Tesla sa stane jediným výrobcom automobilov v Spojených štátoch, ktorý si rafinuje vlastné lítium.

Tejto oblasti momentálne dominuje Čína, americké značky však majú podľa nedávno schváleného zákona o inflácii nárok na vládne dotácie, presnejšie povedané daňové bonusy len v prípade, ak preukážu, že istý podiel batérií či surovín na ich výrobu pochádzajú z domácich zdrojov, pričom tento podiel bude s pribúdajúcimi rokmi stúpať.

Automobilkám sa navyše komplikuje situácia kvôli pred mesiacom ohlásenému plánovanému znárodneniu banského priemyslu v Čile, ktoré má najväčšie zásoby lítia na svete a na jeho území podniká i americká spoločnosť Albemarle, dodávajúca alkalický kov Tesle.

Tesla nie je jediná

Texas je schopný byť sebestačný a nie je závislý na žiadnej nepriateľskej krajine, pokiaľ ide o to, čo potrebujeme. Potrebujeme lítium,“ nechal sa na slávnostnej akcii počuť guvernér štátu Texas, Greg Abbott.

Musk prezradil, že aj naďalej plánuje kupovať základnú surovinu od svojich tradičných dodávateľov, teda Albemarle a firmy Livent Corp, tie však nie sú závislé len na Čile. Práve snaha odtrhnúť sa od juhoamerickej krajiny vedie spoločnosť Albemarle k tomu, aby v priebehu budúceho roka spustila výstavbu vlastnej továrne na spracovanie lítia, ktorá bude stáť v Južnej Karolíne a ročne dodávať na trh 100 tisíc ton tohto kovu.

Čistý proces

Tesla zdôrazňuje, že jej chystaná prevádzka sa kvôli ekologickej záťaži vyhne tradičnému procesu rafinácie lítia, pri ktorom sa využíva kyselina sírová a iné chemikálie. Namiesto toho využije menej škodlivé látky, ako je napríklad uhličitan sodný.

Podľa miestnych médií niektorí ochrancovia prírody pochybujú aj o ohlásenej technológii, Musk ale tvrdí, že „by ste mohli žiť uprostred rafinérie a nemalo by to na vás žiadny negatívny vplyv“. Len dodávame, že pripravovaná chemická prevádzka je najnovšou expanziou Tesly v Texase po tom, ako sem v roku 2021 premiestnila z Kalifornie svoje sídlo. V Texase navyše pôsobia i ďalšie Muskove firmy – Space X a The Boring Company, ktorá je zameraná na kopanie tunelov pre verejné transportné systémy.