Automobilka AvtoVAZ patriaca pod krídla koncernu Renault-Nissan sa môže pochváliť ďalšou zaujímavosťou. Na konci výrobných liniek, priamo vo výrobnej hale vznikla unikátna testovacia trať, ktorú musí absolvovať každá vyrobená Lada. Tento mesiac o tom informovala automobilka AvtoVAZ. Skúšobný okruh má prispieť k vyššej kvalite výstupnej kontroly a celkovému skvalitneniu produkcie najväčšej ruskej automobilky.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Od dlažobných kociek až po priečne prahy

Podľa predstaviteľov AvtoVAZ nový testovací okruh prispieva k účinnejšej metodike kontroly výstupnej kvality hotových vozidiel Lada. Automobilka musela doteraz používať externú trasu, ktorá bola v prevádzke už od roku 1973. Kvalitu skúšky na nej pritom výrazne ovplyvňovalo počasie. Novinka zároveň zlepšuje pracovné podmienky skúšobných vodičov.

Pôvodná vonkajšia testovacia trasa vznikla ešte v roku 1973. Teraz prišiel čas na zmenu.

Na trase dlhej 300 metrov musí každá vyrobená Lada absolvovať jazdu po šiestich rôznych povrchoch, kde sa prejavia vlastnosti riadenia, zavesenia, pruženia aj samotnej karosérie. Na trase sa nachádzajú dlažobné kocky, hladký povrch, dve prudké zákruty, povrchy s rozdielnym podkladom pre pravú a ľavú stranu podvozku, aj výrazné priečne prahy. Súčasťou trasy je aj úsek na skúšku účinku bŕzd. Kapacita trasy je 150 áut za hodinu, čo by malo stačiť aj pri nárokoch na zvýšenú kapacitu výroby. Testovacia trasa je vyrobená podľa interných štandardov aliancie Renault-Nissan.

Fotografia z roku 1990 zo skúšok nového modelu VAZ 2110.