Ponuka Lancie sa má opäť rozšíriť a predaje opäť expandovať aj mimo taliansky trh. Stellantis sa rozhodol do značky investovať a v máji tohto roka bolo oznámené, že nás čakajú tri nové modely. V roku 2024 sa na trh dostane nová generácia modelu Ypsilon, o dva roky neskôr príde zatiaľ nemenovaný crossover/SUV, no a v roku 2028 sa zákazníci môžu tešiť na znovuzrodenie mena Delta, aj keď pravdepodobne nemôžeme očakávať stroj v štýle ikonickej Integrale. 

Prvý náhľad

Napriek tomu, že viaceré z noviniek budú k dispozícii až o pár rokov, Lancia sa rozhodla poskytnúť nám prvú ochutnávku ešte koncom tohto roka. O pár týždňov, konkrétne 28. novembra, sa uskutoční akcia s názvom Lancia Design Day, kde má byť okrem iného odhalený nový dizajnérsky smer, ktorý bude formovať chystanú generáciu automobilov prichádzajúcu už o dva roky. Ikony minulosti, ako je Aurelia, Flaminia, Fulvia, Beta HPE, Gamma, Delta, Stratos a Rally 037 budú slúžiť ako základ nového štylistického smeru. 

Nejaké bližšie informácie o pripravovaných novinkách sú zatiaľ veľmi obmedzené, vieme však, že nový Ypsilon bude dlhý približne štyri metre a dostane elektrický pohon. Vlajková loď Lancie, teda nemenovaný crossover/SUV, ktorý príde o dva roky neskôr, bude na dĺžku merať 4,6 metra, zatiaľ čo Delta má byť „svalnato pôsobiaci automobil s geometrickými líniami“ a dĺžkou 4,4 metra. Nutné je tiež spomenúť, že nielen nový Ypsilon, ale všetky pripravované novinky dostanú batériový pohon. Lancia totiž plánuje od roku 2026 predstavovať už len elektromobily. 

Zaujímavosťou tiež je, že Lancia bude využívať najvyššie percento recyklovaných materiálov spomedzi všetkých značiek koncernu Stellantis, pričom až polovica dotykových povrchov bude vyrobená z ekologicky udržateľných materiálov. Čo sa týka spomínanej expanzie na zahraničné trhy, tak Lancia začne s Francúzskom, Nemeckom, Španielskom, Belgickom, Luxemburskom a Holandskom. Sieť predajní sa rozrastie na číslo 100 a pôsobiť bude až v 60 veľkých mestách. 

Zdroj: Lancia, Motor1