Porsche má skvelé II. miesto

Druhé miesto v prieskume J.D.Power má s indexom 86 značka Porsche. Navyše, Porsche 911 sa stalo najspoľahlivejším autom prieskumu. Ocenenie získala 911-ka druhýkrát za posledné tri roky. Týka sa to predošlej generácie 991 hodnotenej ročníkmi 2016 a 2018. V uplynulom roku patril titul najspoľahlivejšieho auta modelu Lexusu ES (hodnotený modelový rok 2017). Sedan japonskej automobilky vtedy dosiahol index 52, čo z neho urobilo najspoľahlivejšie auto za viac ako 30 rokov existencie amerického prieskumu.

Absolútne najspoľahlivejším autom prieskumu J.D.Power pre rok 2021 sa stalo Porsche 911 typ 991.2

Lexus a Toyota bodujú v mnohých kategóriách 

Okrem víťazstva v celkovom rebríčku získal Lexus aj ocenenia vo vybraných segmentoch. V kategórii Compact Premium Car zvíťazil sedan ES. Lexus GX získal prvenstvo v stredne veľkých prémiových SUV-čkach. Model RX sa v tejto kategórii umiestnil na treťom mieste. Vysoká pozícia pripadla aj menšiemu modelu NX, ktorý sa stal druhým najspoľahlivejším autom medzi kompaktnými prémiovými  SUV-čkami.

Veľmi dobré výsledky dosiahla aj Toyota, ktorá obsadila v celkovom prieskume štvrté miesto. Štyri modely s jej logom sa ukázali ako najlepšie vo svojich kategóriách. Sedan Avalon zvíťazil medzi veľkými automobilmi (Large Car), Toyota Sienna sa stala najlepším minivanom a Tundra vyhrala v segmente pick-upov s veľkým výkonom (Large Light Duty Pickup). Nesmieme zabudnúť ani na modely Prius, Corolla, RAV4 a Highlander, ktoré sa tiež umiestnili na stupňoch víťazov vo svojich kategóriách.

Autá sú celkovo čoraz menej poruchové

Zástupcovia spoločnosti J.D. Power poukazujú na neustále sa zvyšujúcu spoľahlivosť automobilov. V tomto roku bol priemer na trhu 121 problémov na 100 automobilov, čo je najlepší výsledok v histórii prieskumu a zlepšenie o 10 % v porovnaní s minulým rokom. 

Americký rebríček Ranking 2021 U.S. Vehicle Dependability Study vychádzal z informácií od viac ako 33-tisíc majiteľov automobilov z modelového roku 2018. Analytici skúmali poruchovosť automobilov a brali pritom do úvahy osem kategórií:

1. kúrenie/vetranie/klimatizácia
2. sedadlá
3. interiér
4. audio/komunikačné/zábavné/navigačné systémy
5. funkcie/spínače/displeje
6. karoséria
7. motor/prevodovka
8. pocity z riadenia vozidla.

zdroj: J.D.Power / LexusNews