Hlavný dizajnér značky Bentley sa rozohnil. Ale len na Facebooku.

Kým väčšinou sme na takéto vyhlásenie a obvinenia zvyknutí z Číny, nesmieme však zabúdať, že ani stará dobrá Európa spolu s Amerikou nie sú výnimky. Z času na čas sa objavia typy rôznych automobilov, ktoré sa na seba náramne podobajú. S reakciou v drvivej väčšine prípadov prichádza len verejnosť vo forme internetových diskusií. Niektorí za kopírovanie vzhľadu označujú aj samotný unifikovaný dizajn jednotlivých automobiliek a tvrdia, že výrobcovia vykrádajú sami seba.

Najnovší prípad dizajnovej nezhody však prichádza z Európy a USA, konkrétne priamo od jednej z najluxusnejších automobiliek vôbec. Bentley obvinilo Lincoln, že dizajn jeho nového konceptu Continental, ktorý aktuálne Američania prezentujú na autosalóne v New Yorku, sa príliš podobá Flying Spur. Do sporu sa pustil samotný šéfdizajnér značky Bentley Luca Donckerwolka.

Flying Spur aj Continental sú rozhodne podobné. Na druhej strane, takýchto podobných typov tu máme viac. Bentley si však po svojej dizajnovej hrdosti skákať nenechá...

Podobnosť je čisto náhodná. Ibažeby nebola...

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Svoje rozhorčenie prezentoval na sociálnej sieti Facebook. Hlavného dizajnéra Lincolnu Davida Woodhausa sa dokonca opýtal, či mu nemá poslať rovno formy na lisovanie jednotlivých dielov karosérie. Posty však krátko po zverejnení vymazal. Donckerwolk dodal, že dané správanie považuje za neseriózne a na svet dizajnu vrhá zlé svetlo.

Či tu už podobnosť je, alebo nie je, musíte posúdiť sami. Bentley poukazuje najmä na bočnú siluetu, okná a chrómové lemovanie. Do istej miery tu podobnosť rozhodne je. To však nie je všetko. Britská automobilka má problémy aj s označením Continental. Lincoln ho však používa od roku 1939 a Bentley až od 50. rokov. Ak však uvážime, že Bentley bol súčasťou značky Rolls-Royce, tak v tom prípade ho používa od začiatku 30. rokov (druhá generácia Phantomu).

Ako sa celý spor vyvinie zatiaľ nevieme. Jednou z možností je aj súdna dohra, prípadne dramatická zmena dizajnu nového konceptu značky Lincoln.

Zdroj: cardesignnews.com

Prečítajte si aj: Nissan skopíroval dizajn Beetle! Či?