"S rotačným motorom máme potrebný výkon aj ekonómiu. Pri ustálených otáčkach je veľmi stabilný a tichý, takže existuje potenciál pre jeho použitie."
Mazda 2 EV

Mazda predstavila koncept hybridu s rotačným motorom na predĺženie dojazdu už v roku 2013. Technológia sa javí ako životaschopná.

Hoci Mazda len tak ľahko nepodlieha trendom a odolala napríklad downsizingu, vlna elektromobility neobíde ani ju. Automobilka už má v ponuke hybridnú Mazdu 3, v ktorej využíva technológiu od Toyoty. Toto auto je však určené iba pre japonský trh. Od roku 2021 ale chce ponúkať celý rad hybridov. Aj tie budú zrejme výsledkom spolupráce s Toyotou. Vývoj hybridov potvrdil aj Matsuhiro Tanaka, európsky šéf vývoja Mazdy: "Vyvíjame koncept s hybridným pohonom. V Japonsku sme už hybrid predstavili, takže máme technológiu."

Mazda predstaví malé elektrické auto

Automobilka však pracuje aj na elektromobile. Ten by mohla predstaviť už v roku 2019. Ponesie rovnaké dizajnové znaky ako Madza CX-5, koncept Mazda RX Vision. Pôjde však o malé auto, ktoré by mohlo konkurovať Renaultu Zoe, hoci zatiaľ nie je isté, či sa dostane aj do Európy. Tanaka na tému plne elektrického auta povedal: "Je to jedna z možností, ktorú skúmame. Na elektromobil je najlepšie malé auto, lebo väčšie autá sú s batériami príliš ťažké, čo pre Mazdu nedáva zmysel." Auto dostane novú platformu s ľahšími materiálmi. "Keď dáme do auta ťažké batérie, musíme urobiť opak s celkovou váhou. Vyvíjame nové materiálové technológie, aby sme sa tým vedeli vysporiadať," dodal Tanaka.

Príchod elektromobilu do ponuky značky však dáva možnosť, že Mazda zrejme oživí Wankel. Fungoval by čisto ako generátor na dobíjanie batérií a predĺženie dojazdu. Mazda takýto koncept predstavila už v roku 2013 v podobe elektrickej Mazdy 2. Podľa nedávnych správ si dokonca Mazda nechala patentovať podobnú technológiu v USA. Napriek tomu Tanaka nič nepotvrdil ani nevyvrátil: "Niečo také existuje, ale nemôžem ísť do detailov. S rotačným motorom máme potrebný výkon aj ekonómiu. Pri ustálených otáčkach je veľmi stabilný a tichý, takže existuje potenciál pre jeho použitie."

Zdroj: autoexpress