AMG, ktorú založili pred 50 rokmi Hans Werner Aufrecht a Erhard Melcher, v minulosti nebola súčasťou Mercedes-Benz, ale samostatnou „dielňou“ na úpravu fabrických vozidiel.

Trojica písmen AMG vznikla zo spojenia priezviska Aufrecht a Melcher, ku ktorým pripojili mesto Großaspach.

Základ firmy stojí od začiatku na filozofii „jeden človek, jeden motor“. Za každý vyrobený motor z divízie AMG je tak zodpovedný konkrétny zamestnanec, ktorý jeho funkčnosť zaručuje podpisom na plakete.

Staršie upravené vozidlá Mercedes-Benz s prívlastkom AMG ešte neboli sériovo vyrábané.

V súčasnosti ponúka divízia svoje „know-how“ od najmenšieho A až po najväčšie S alebo terénne G. Najrozšírenejšie sú verzie s prívlastkom 63, ktoré však už v súčasnosti neodkazujú na zdvihový objem pohonnej jednotky. Modely AMG 63 nájdeme v triede C, E, S, GLE, GLS alebo G.

Verzia 500E AMG generácie w124 bola jednou z prvých, ktorú oficiálne predávali pod taktovkou značky Mercedes-Benz.

Trojica písmen AMG vznikla zo spojenia priezviska Aufrecht a Melcher, ku ktorým pripojili mesto Großaspach. To je rodiskom Hansa Wernera Aufrechta. Spoločnosť AMG bola pri zrode samostatnou prevádzkou, ktorá so značkou Mercedes-Benz nemala mnoho spoločného.

Prvú dielňu založili v roku 1967 ako „inžinierske, dizajnové a testovacie centrum pretekárskych motorov“. Prvé víťazstvo prišlo v roku 1971 s verziou AMG 300 SEL 6,8 na okruhu v Spa. Spolupráca s firmou Mercedes-Benz začala v roku 1990.

"Jeden človek, jeden motor", to je filozofia AMG.

Prvé upravené modely 500E AMG (w124) boli predzvesťou niečoho výnimočného. Prvé vozidlo z dohody o spolupráci vzniklo o 3 roky neskôr a bolo ním C 36 AMG. V roku 2005 sa Mercedes-AMG stal stopercentnou dcérskou spoločnosťou skupiny Daimler. Pod touto taktovkou vzniklo v roku 2009 úplne nové vozidlo Mercedes-Benz SLS AMG. Superšport Mercedes-AMG GT prišiel na trh v roku 2014 a o rok neskôr prišli do ponuky niektoré verzie s prívlastkom 43. Tie sú „takzvaným“ medzistupňom medzi bežnými verziami a športovou divíziou AMG. Uvidíme, čo si pre nás najstaršia automobilka na svete pripraví na počesť tohto výnimočného jubilea.