Volvo dnes spoločne s predstaviteľmi našej vlády oficiálne oznámili, že švédska značka patriaca pod krídla koncernu Geely dorazí ku Košiciam postaviť novú (v celkovom poradí u nás už piatu) automobilku. Čínska spoločnosť preinvestuje na východe Slovenska 1,2 miliardy eur a ako upresnil minister hospodárstva Richard Sulík, štát k tomu pridá finančnú injekciu vo výške 267 miliónov eur.

Zástupcovia automobilky pripomínajú, že pôjde v poradí o ich tretí európsky závod a za zmienku tiež stojí fakt, že má vzniknúť po viac ako 60 rokoch od otvorenia továrne vo švédskom Torslande a belgickom Gente.

Slovensko si touto akvizíciou posilní pozíciu celosvetového lídra v najkoncentrovanejšej oblasti výroby nových vozidiel a počtu áut produkovaných na 1000 obyvateľov. Švédska strana hovorí, že po spustení závodu v roku 2026 chce po plnom nábehu liniek ročne postaviť 250 tisíc áut a ani to ešte nemusí byť konečné číslo.

S piatym automobilovým koncernom (po VW v Bratislave, Stellantise v Trnave, nitrianskom JLR a žilinskom konglomeráte Hyunda-Kia) by celková ročná produkcia našej krajiny mala poskočiť na približne 1,5 milióna vozidiel, pričom v Košiciach by sa mali vyrábať len elektromobily.

Volvo sa zaviazalo, že do roku 2030 prestane vyrábať autá so spaľovacími motormi a klimaticky neutrálne chce byť najneskôr v roku 2040. Firma pripomína, že si Slovensko vybrala predovšetkým kvôli finančnému stimulu našej vlády, respektíve hovorí, že išlo „o kľúčový faktor“. V zákulisí sa však hovorí o tom, že mohol rozhodnúť i postoj Maďarska k aktuálne prebiehajúcemu konfliktu medzi Ukrajinou a Ruskom.

Nová továreň by mala dať prácu približne 3500 ľuďom, ďalších 1500 by malo nájsť uplatnenie v dodávateľskom sektore, ktorý sa na automobilku nabalí. Generálny riaditeľ Volva – Jim Rowan – zároveň prezradil, že pozemok s rozlohou zhruba 280 hektárov je dostatočne veľký, aby sa časom mohla produkčná linka ešte zväčšovať a vyrábať napríklad aj batérie.

Volvo zatiaľ neprezradilo, ktoré modely sa majú na Slovensku vyrábať. Predpokladáme ale, že by to mohol byť napríklad chystaný nástupca modelu XC60 (premiéra je naplánovaná na 2025), ale tiež menší model XC20, ktorý by mohol byť predstavený už v roku 2024.

zdroj: Volvo