Každých 24 hodín preletí skoro 180 tisíc kilometrov. Ak by stále fungovala jej batéria, skladba Life on Mars by dnes do umelého ucha Starmana hrala už 670-tisícikrát. V tejto chvíli je Tesla Roadser od nás vzdialená 325 650 000 kilometrov, aktuálne sa k nej približujeme, ale svetlo od nás by k nej stále letelo približne 18 minút. A okolo slnka už stihla urobila 3,29 obletu.

Tieto a ďalšie zaujímavé dáta nonstop aktualizuje stránka Whereisroadster, ktorá okrem iného uvádza, že má Tesla od svojho vypustenia „na tachometri“ 4,07 miliardy kilometrov.

Červený elektromobil sa dostal do vesmíru pred piatimi rokmi, presnejšie povedané 6. februára 2018. Štartoval z Mysu Canaveral ako náklad rakety Falcon 9 Heavy, pričom Tesla sa najskôr v rámci testov dostala na eliptickú dráhu okolo Zeme, kde ostala pár hodín, aby sa po ďalšom zážihu vydala na heliocentrickú dráhu, kde je dodnes.

Starman, teda figurína na palube auta, bola oblečená do vtedy nového typu skafandra pre posádky modulov Dragon a tiež pre chystané lety na Mars, takže autorom tohto nápadu prišlo logické pustiť do komunikačného systému skladbu Life on Mars od Davida Bowieho a panáka v Tesle pomenovať podľa inej, nemenej známej pesničky rovnakého interpreta.

Dráha Tesly sa (vďaka možnosti nechať o niečo dlhšie pracovať druhý stupeň pri treťom a poslednom zážihu) natiahla o dosť viac, ako sa pôvodne predpokladalo, takže trasa Roadstera dnes siaha nielen k Marsu, ale o poriadny kus ďalej, takmer až k dráhe najväčšej trpasličej planéte Ceres.

Len pre zaujímavosť dodávame, že doba obehu Tesly okolo slnka je aktuálne 557 dní, má za sebou 27,15 astronomickej jednotky a aktuálne je tak ďaleko, že je pre pozemské teleskopy prakticky neviditeľná. Mimochodom, existuje 6-percentná pravdepodobnosť, že sa elektromobil Elona Muska zrazí počas nasledujúcich milión rokov zo Zemou, respektíve že zhorí v našej atmosfére. A 2,5-percentná pravdepodobnosť, že narazí do Venuše. So svojou domovskou planétou sa prvýkrát zblízka stretne až v roku 2091.

zdroj: Tesla, SpaceX, Whereisroadster