Najviac sa v inováciách angažujú ázijské značky Toyota/Lexus a Hyundai/Kia

V priebehu posledného desaťročia Toyota prihlásila viac ako 384 300 patentov – priemerne  31 650 za rok. Je to dvojnásobne viac ako druhá najaktívnejšia automobilka Hyundai, ktorá prihlásila 184 000 inovácií. Analýza ukazuje, že prvej päťke dominujú ázijské značky  – okrem Toyoty a Hyundai na prvých dvoch miestach, štvrté a piate obsadili Honda a  Nissan. Na treťom mieste sa umiestnil americký Ford. „Automobilový priemysel je v súčasnosti tretím najaktívnejším odvetvím v oblasti patentov za telekomunikačným a počítačovým,” všimla si jedna z najväčších právnických firiem sveta, Freshfields Bruckhaus Deringer.

Najinovatívnejšia v oblasti pohonov

Toyota má vo vývoji elektrifikovaných pohonov obrovský náskok, čo potvrdzuje veľké množstvo patentov v tejto oblasti. Za posledných 10 rokov podala viac ako 143 500 patentových prihlášok týkajúcich sa elektrifikácie automobilov. Je to dvakrát viac ako v prípade ktorejkoľvek inej značky. Ford prihlásil necelých 63 500 patentov, Hyundai 61 000 a Nissan 57 600.

Stále sa však nachádzame v počiatočných fázach elektrifikácie. Je potrebné vyriešiť veľa problémov, ktoré spôsobujú, že z hľadiska úrovne predaja konvenčné spaľovacie vozidlá dominujú nad tými s nízkymi alebo nulovými emisiami. Ide o záležitosti ako je kapacita batérie, doba nabíjania, dostupnosť elektrifikovaných automobilov na trhu či výrobné náklady. Na druhej strane zvyšujúca sa koncentrácia skleníkových plynov v atmosfére a ciele stanovené vládami na celom svete nútia výrobcov automobilov sústrediť sa na vývoj nových generácií vozidiel s nízkymi alebo nulovými emisiami, tvorbu nových technológií v tejto oblasti a znižovanie nákladov, aby boli autá tohto druhu čoraz konkurencieschopnejšie.

Nespomaľuje už  25 rokov

Inovácie Toyoty v oblasti pohonných jednotiek sú súčasťou dlhej tradície. Od premiéry modelu Prius v roku 1997 uviedla na trh už 4 generácie hybridného pohonu. Toyota zároveň ponúka plug-in hybridy, plnohodnotný elektromobil a tento rok začali predávať druhú generáciu vodíkového sedanu Mirai. V roku 2020 presiahol celkový predaj elektrifikovaných automobilov Toyoty 16 miliónov kusov, z toho iba v Európe 3 milióny.

Analýza dát od 100 najväčších patentových úradov

Analytici zhromaždili údaje od viac ako 100 najväčších patentových úradov po celom svete a porovnali značky automobilov z hľadiska počtu prihlásených patentov. V prieskume inovatívnosti na základe údajov z Google Patents analyzovali automobilové patenty prihlásené po celom svete 20 globálnymi značkami. Patria sem Ferrari, Volvo, Porsche, JLR, Subaru, Chevrolet, Toyota, Hyundai/Kia, Ford, Honda, Renault/Nissan, Volkswagen Group, BMW Group, Mercedes-Benz, PSA, Mazda a FCA.

zdroj: Google Patents