Uhádnete ale, kde je najviac Mercedesov na počet obyvateľov? Milovníci pôvodného TopGearu s odpoveďou nebudú mať problém. Stará, nenahraditeľná trojka legendárneho TopGearu bola unesená z takého počtu medveďov na cestách. Ja to teda prezradím. Je to jedna z najmenej pravdepodobných krajín na svete - Albánsko!

Mercedes svoje auta produkoval rýchlo s dôrazom na kvalitu. Mnoho z nich nabehalo milióny kilometrov a vzhľadom na to boli stále schopné ďalšej jazdy. Niektoré majitelia vo vyspelých krajinách rovno zošrotovali a kúpili si nové. Tie, ktoré unikli osudu, boli exportované do menej vyspelých krajín Európy, alebo Afriky. To, že mnoho Mercedesov bolo v dobe 90-tých rokov v Európe ukradnutých a následne nejakým spôsobom evidovaných v chudobnejších krajinách, je tiež veľmi známy fakt. Ale kradlo sa a stále sa kradne všetko, čo má cenu, nielen Mercedesy...

V minulosti sa tradoval výstižný vtip: "Vitajte na Ukrajine, Vaše auto je už tu!" Ak Vám ale zmizol meďák, najskôr skončil v Albánsku. To, čo neskončilo ani v Albánsku, ani v bývalom ZSSR, to rozobrali na diely...

Poprední funkcionári obľubovali Mercedesy

A prečo to tak je? Albánsko je predsa jednou z najmenej rozvinutých krajín v Európe a je to tam samý Mercedes? Má to trochu historický podtón. V 60. až 90. rokoch 20. storočia boli v Albánsku autá len pre vyvolených, ktorí to mali štátom povolené. Čiže len pre veľké zvieratá. Keď padol tvrdý režim, bolo v krajine evidovaných len približne 5 000 áut. To je násobne menej ako v najmenšom Slovenskom okrese v dnešných dňoch. No a keď režim padol, rástol hlad po autách. Tak sa pomaly, ale isto rozbehol biznis s autami. A prečo práve Mercedes? Keď mestom, alebo vidiekom počas „temnej“ doby prechádzali autá, dalo sa to považovať za sviatok. Poprední funkcionári zo všetkého najviac obľubovali Mercedesy, a to malo veľký vplyv na obyčajných ľudí. V Albánsku odvtedy vládne Mercedes mánia. Až 80 % všetkých registrovaných áut v krajine má na čele hviezdu.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

No poviete si dobre. Ale i tak starý dobrý Mercedes vždy niečo stál a nebolo to málo. Odkiaľ na to Albánci vzali? No prosto odišli do sveta, zarobili peniaze a časť posielali domov. Podobne, ako to robia v dnešnej dobe Poliaci, alebo i my, Slováci mimo západoslovenských regiónov. Albánci stále spoločne s Rumunmi a Turkami patria medzi najväčších kšeftárov s ojazdenými autami v západnej Európe. To bola tá prvá možnosť, ako sa dostali k meďakom, tá oficiálna. Druhá, ako už bola spomenutá, bolo spôsobom viac-menej organizovaného zločinu.

Na tému ukradnuté albánske Mercedesy sa viaže pikoška. Nebohý Ilira Hoti, bývalý guvernér albánskej národnej banky, ešte v roku 1996 šiel s luxusným meďakom do Talianska. Pri cestnej kontrole a následnom prelustrovaní auta carabinieri zistili, že sa jedná o kradnuté auto. Auto teda v zmysle zákona zabavili. Čo ale nasledovalo? V dnešnej dobe by sa to už asi stať nemohlo. Mercedes mu totiž vrátili! Ako je to možné? Údajne sa nepodarilo nájsť pôvodného majiteľa auta a nik si zrazu auto ani nenárokoval... :)

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

Zdroj: polifoniczni.pl