V priebehu posledných desiatich rokov predstavuje americký Boston Dynamics najprepracovanejších a najpokročilejších robotov na svete. Jeho produkty sú dnes na takej vysokej úrovni, že sa dočkali komerčného nasadenia a kúpiť si ich môže prakticky ktokoľvek. Pre svoje potreby si ich mohol objednať aj Hyundai, v kórejskom koncerne však usúdili, že im pár kusov nestačí a koncom roka rovno prevzali celý Boston Dynamics.

Aby Kórejci svoju novú akvizíciu patričným spôsobom zviditeľnili, pred pár mesiacmi zverejnili video, v ktorom vtipne spojili svoje autá s robotmi a hudobnou skupinou BTS. Teraz chce však Hyundai ukázať, že jeho nová dcérska spoločnosť nie je len o zábave.

Hyundai

„Pes“ Spot sa zmenil na „Továrenského bezpečnostného servisného robota“, ktorý bude mať za úlohu strážiť priemyselné objekty koncernu Hyundai a prvé kusy už boli nasadené v závode značky Kia.

Strážnik na baterky

Štvornohý stroj má vo výbave Lidar, takže je schopný skenovať svoje okolie i s prekážkami a vďaka tomu vytvárať mapy, ktoré mu pomáhajú v autonómnom pohybe. Na palube má okrem klasických kamier tiež termokameru, takže dokáže zaregistrovať požiar a spustiť alarm, ale nemá problém ani s prípadným odhaľovaním osôb, ktoré v danom priestore nemajú čo robiť.

Hyundai

Pomocou umelej inteligencie vyhodnocuje možné riziká, zaregistruje otvorené dvere a zároveň poskytuje operátom živý prenos zo svojej služby. Ako sme už spomenuli, plne vybavený Spot môže hliadkovať v objekte samostatne, ale prostredníctvom webového rozhrania ho môžete ovládať i na diaľku.

V rámci pilotného projektu budú noví roboti nasadení na nočných hliadkach a po čase má byť vyhodnotená ich efektivita, výdrž, použiteľnosť i kvalita monitorovania, ktorá následne rozhodne o ďalšom nasadení v ostatných prevádzkach koncernu Hyundai i vývoji samotných robotov.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 4 obrázkov

zdroj: Hyundai