Dobrou správou je, že OnStar podporuje slovenčinu. Môžete byť kdekoľvek vo svete a vždy sa dovoláte slovenskému operátorovi, stačí, aby ste mali v infotainmente nastavený správny jazyk.

Opel prináša službu OnStar ako prvý v segmente. Jediná značka, ktorá má systém na rovnakej úrovni je BMW. Opel ponúka spojenie s kvalifikovaný operátorom 24 hodín denne, pokročilé prepojenie vozidla s telefónom a podobne. Dobrou správou je, že systém OnStar podporuje Slovenčinu. Môžete byť kdekoľvek vo svete a vždy sa dovoláte slovenskému operátorovi, stačí aby ste mali v infotainmente nastavený správny jazyk.


Plnohodnotné využitie služieb prináša mobilná aplikácia OnStar Remote Link. Môžete si ju stiahnuť pre operačné systémy Android alebo iOS od Apple.

Opel zavádza OnStar v SR

Rozhranie systému je jednoduché a tvoria ho len tri tlačidlá.

Čo všetko poskytuje OnStar?

1, Pomoc v núdzi
V prípade vážnej nehody vám poradca OnStar privolá pomoc. Najskôr vám zavolá priamo do auta, overí situáciu a ak nereagujete, automaticky upozorní zásahové zložky a pošle im aj vašu polohu. V prípade, že sa nachádzate v zahraničí, vyrieši komunikáciu s operátorom 112 s pomocou prekladateľa. Na ovládači OnStar nájdete aj núdzové tlačidlo SOS, ktoré vás prednostne prepojí s operátorom v prípade núdze (nehoda, porucha, stav ohrozenia a podobne).

2, Internetové pripojenie 4G LTE (Wi-Fi)
Systém OnStar prináša aj pokročilú konektivitu. V aute sa nachádza modul na pripojenie k vysokorýchlostnému internetu. Na Wi-Fi hotspot pripojíte až sedem zariadení. Opel ponúka balík roamingových dát. Na Slovensku však zatiaľ chýba dohoda s nejakým operátorom. Značka však na situácii pracuje a čoskoro by mal byť dátový roaming dostupný aj u nás. V Česku stojí denná tarifa (1 GB) 199 Kč, mesačná tarifa (5 GB) 399 Kč a ročná tarifa (100 GB) 3990 Kč. Podobné ceny môžeme očakávať aj v SR. Prvé tri mesiace (3 GB) hradí v ČR Opel, ide o skúšobné obdobie, aby používateľ zistil, či pripojenie na internet využije. Bez pripojenia sú niektoré služby OnStar obmedzené.

3, Asistenta na telefóne (zadanie cieľa navigácie a pod...)
Snáď najzaujímavejšou službou je telefónne spojenie s operátorom. Pokiaľ napríklad potrebujete nastaviť navigáciu (je to jednoduchšie a menej rozptyľuje ako ťukanie do displeja), vyhľadať najbližšiu čerpaciu stanicu, či reštauráciu, vyškolený pracovník vám poradí. Operátor dokáže aj diagnostikovať auto na diaľku, prípadne vám naplánovať a objednať servis.

4, Diaľkové spojenie
Potrebuje sa niekto dostať do vášho auta? Pomocou mobilnej aplikácie dokážete otvoriť auto na diaľku aj z iného kontinentu. Alebo ste si zabuchli kľúče v aute? Stačí zavolať operátorovi, ten overí vašu totožnosť a auto vám dokáže odomknúť. Štartovanie auta na diaľku zatiaľ nie je možné. Vozidlo dokážete na diaľku aj roztrúbiť a rozblikať, ak si po týždňovej dovolenke nepamätáte, kde ste ho nechali zaparkované.

5, Diagnostika vozidla na diaľku
Základnú diagnostiku vozidla dokáže vykonať operátor na diaľku. V prípade rozsvietenej kontrolky mu môžete zavolať a spýtať sa čo sa deje. V prípade potreby vás pošle do servisu alebo vám zavolá odťahovú službu. Prostredníctvom mobilnej appky dokážete tiež čo to skontrolovať. Napríklad stav paliva, životnosť oleja alebo tlak v pneumatikách, stav batérie a podobne. Toto je skvelá vec pre fleetových manažérov, ktorí vedia vďaka tomu plánovať údržbu vozidiel, sledovať spotrebu a pod.


Opel vám bude navyše každý mesiac zasielať report o stave vozidla na váš email. Dokonca aj v prípade, ak nemáte aktivovanú službu po dobu 5 rokov.

6, Lokalizácia vozidla pri krádeži
V prípade krádeže dokáže Opel lokalizovať polohu vozidla a deaktivovať štartovanie motora. Teda ak ho zlodej vypne, druhýkrát ho nenaštartuje. O lokalizáciu musí požiadať majiteľ vozidla. Ale napríklad manželku takto sledovať nemôžete. :-) Krádež totiž musíte najskôr ohlásiť na polícii.


Mimochodom, Európa dostala špeciálny Stealth režim, v ktorom neodosielate GPS údaje. My, Európania, údajne nemáme radi sledovanie „Veľkého brata“. Aj keď v dobe, keď pri sebe nosíme neustále zapnutý mobil, to vyznieva vtipne... Ale pokiaľ nechcete, aby bolo vaše auto sledované, tak aktivujete „režim neviditeľnosti“. Niektoré služby ale budú pre vás v tomto móde nedostupné.

Koľko to celé stojí? Cena za rok je 99,50 € a za mesiac 9,95 €. Prvý rok je zdarma, potom je len na vás, či chcete využívať služby aj naďalej. Len pripomeniem, že náklady na internetové pripojenie v tejto sume nie sú zahrnuté (cca 150 € na rok). OnStar služby a internet vás tak budú stáť približne 250 € ročne.


Systém OnStar bude v ponuke v rámci štandardného vybavenia v stupňoch výbavy Sport, Cosmo a OPC a ako možnosť voliteľnej výbavy v ostatných stupňoch.