Čo znamená pomenovanie Uber flotila? 

Tak, ako taxislužby majú svojich vodičov alebo autá vodičom len prenajímajú, to isté robia aj súkromníci – Uberisti. Tí majú na jednu licenciu prihlásených niekoľko áut alebo vodičov - označovaných ako Uber flotila. Títo podnikavci sú ochotní tieto autá/licenciu šoférovi požičať za určitých podmienok. Aktuality.sk tvrdia, že táto problematika je doménou len v Čechách. Hlúposť... Existuje to aj na Slovensku.

Prečo ľudia jazdia pre "Uber flotilu"? No lebo zákazníkov vozí hocikto a z rôznych dôvodov. Len sú tu aj ľudia, čo by aj voziť chceli, ale nemôžu. Či už sú to vodiči, ktorí poberajú sociálne dávky, alebo iní ľudia, ktorí majú na bratislavské pomery minimálny príjem a iný príjem z rôznych dôvodov mať nemôžu (výnimočne vodiči, kt. ho len nechcú vykázať). A áno, aj v Bratislave mnoho ľudí pracuje za 550-600 eur... Takže keď chcú v Bratislave vyžiť, musia robiť kadečo iné, a toto je jednou z možností...

KTORÝ DRUH PREPRAVY UPREDNOSTŇUJETE?
  • Cez UBER ( 76% )

     

  • Taxi ( 24% )

     

Odpovedalo 441 ľudí  

Ako to funguje? Vodičovi vozidla "šéf" vyplatí peniaze za určité obdobie. Nejde o plnú sumu, ale iba o konkrétny podiel, na ktorom sa vopred dohodnú a zostatok je jeho čistý zisk. Logicky: čim viac vodičov má, tým je aj vyšší jeho zisk.

Ďalšou vecou je, že nie každý vodič vlastní auto, ktoré spĺňa podmienky Uberu. Preto ak chcú jazdiť, nemajú inú možnosť, len si auto požičať.

Aktuality.sk túto činnosť označili ako vykorisťovanie, ale podľa mňa je tento pojem nevhodný. Keď sa vodičovi raz nepáčia podmienky, tak mu nič nebráni si nájsť iného prostredníka a "makať pre neho" alebo nepracovať vôbec. V Česku sú vraj ochotní vodiči jazdiť aj za 2,5 € na hodinu. To sa mi ale na pražské pomery vôbec nezdá.

Administratívne je v Česku všetko v poriadku. Hovorkyňa českej pobočky Miroslava Jozová uviedla, že vodiči majú vážne možnosť registrovať sa pod niekým iným. Je to z dôvodu, aby mohol vodič začať hneď jazdiť a vybaviť si náležitosti neskôr. Podmienky sú rovnaké aj u nás aj v Česku.

Vôbec takýchto vodičov neodsudzujem. Väčšina z nich to robí preto, lebo chcú žiť dôstojne. Samozrejme, niektorí z nich sú len obyčajní špekulanti. No ale v každej rodine je vždy aspoň jedna čierna ovca... Rovnako aj medzi inými odvetviami sa vždy nájde niekto "neregistrovaný", kto vám poskytne službu, ktorú hľadáte. Dokonca možno ešte kvalitnejšie, ako "registrovaný" majster...

Zdroj: Aktuality