„Ľudia chcú šoférovať svoje autá sami. iPhone patrí do vrecka a nie na cesty,“ dodáva šéf Porsche.

Plne autonómne Porsche nebude

Oliver Blume, šéf Porsche, sa pre nemecké noviny Westfalen-Blatt vyjadril, že príchod plne-autonómneho Porsche nehrozí. Blume zároveň verí, že majitelia budú chcieť mať auto stále pod kontrolou. „Ľudia chcú šoférovať svoje autá sami. iPhone patrí do vrecka a nie na cesty,“ dodáva šéf Porsche. Naznačuje, že spolupráca automobilky s technologickým gigantom Apple asi nehrozí.

Blume však nevylúčil použitie polo-autonómneho režimu. Na diaľniciach a dlhých cestách tak pravdepodobne ponúkne aj bezpilotný režim. No vodič bude môcť kedykoľvek prebrať kontrolu nad vozidlom.

Porsche nie je auto pre masy a výnimočnosťou áut z Zuffenhausenu sú výborné jazdné vlastnosti. No čím by bolo zaujímavé autonómne Porsche? Dizajnom, cenovkou, imidžom? Veľa ľudí si kupuje tieto autá kvôli zážitku za volantom (aj keď sa určite nájdu takí, ktorých láka imidž značky).

Porsche Mission E

Elektromobil Porsche má prísť do konca roka 2020. Dostane približne 600 koní a na jedno nabitie zvládne viac ako 500 km. Plne autonómny režim v aute však nečakajte.

Porsche však nezanevrelo na inovácie. Značka chce do konca desaťročia predstaviť hybridnú 911-tku a elektromobil odvodený z konceptu Mission E. V prípade modelu 911 plug-in hybrid sa však objavili zákulisné informácie, že v aktuálnej generácii 991 nie sú schopní auto vyrobiť v termíne. Pre hybridný pohon totiž nie je v karosérii, či presnejšie v platofme miesto a preto s ním môžu začať až s príchodom ďalšej generácie typu 911.


Autonómne autá určite potešia mnohých ľudí (najmä takých, ktorých šoférovanie obťažuje). Ľudia, ktorí si kupujú športové autá ako Porsche, však budú aj naďalej požadovať zážitok za volantom. Autonómne autá však neodmieta len Porsche. Šéf Lamborghini Stephan Winkelmann má úplne rovnaký názor a besniace býky budú v najbližších rokoch plne pod kontrolou vodiča.


Máte rovnaký názor na to, že Porsche by malo zostať pod kontrolou vodiča? Lebo ja žiadny zmysel v športových autonómnych autách nevidím.


Zdroj: autotribute