Najnovšie informácie zo Stuttgartu sú pomerne skromné, takže to nebudeme zbytočne naťahovať: oficiálna svetová premiéra nového Porsche 911 GT3 RS prebehne 17. augusta 2022 a ak máte záujem a čas, môžete si celú akciu pozrieť od 17.00 na stránke newstv.porsche.com.

Nový model adekvátne prezentujú ako „vysokovýkonný športový stroj inšpirovaný úspešnými pretekárskymi Porsche 911 RSR a 911 GT3 R GT“, automobilka však ústami Andreasa Preuningera krotí vášne všetkých, ktorí okrem prepracovanej aerodynamiky očakávajú ďalší významný posun výkonu v porovnaní so štandardnou deväťsto-jedenástkou GT3.

Nová GT3 RS je viac ako inokedy optimalizovaná na pretekárske trate. Spontánne reagujúci vysokootáčkový štvorlitrový šesťvalcový boxer s výkonom približne 500 koní sa ukázal byť ideálnym nástrojom na klubové športové akcie či okruhové dni, preto sme sa pri vývoji auta sústredili na jeho aerodynamiku a podvozok,“ hovorí Preuninger.

A tým je povedané asi všetko... „Výkon približne 500 koní“ má v tejto chvíli už i základná GT3, presnejšie povedané 510 koní pri 8400 otáčkach za minútu a maximálny krútiaci moment 470 newtonmetrov pri 6100 ot./min. Drobné navýšenie je určite možné a viac ako pravdepodobné, nepredpokladá sa ale, že by nové RS mohlo mať 525 až 540 koní.

Prečo tieto konkrétne čísla? Stačí sa pozrieť do minulosti. Predchodca postavený na základoch typu 991.2 mal tiež štvorlitrový šesťvalec a po facelifte jeho výkon zvýšili z rovných 500 na 521 koní pri 8250 ot./min. Nie je to samozrejme istota, myslíme si ale, že Porsche bude chcieť nepatrne prekonať túto hodnotu, medzigeneračne však veľké skoky obvykle nerobí.

zdroj: Porsche