V elektrárňach nebudú slúžiť donekonečna

Lopatky veterných turbín sú vyrobené z kompozitných materiálov (sklené alebo uhlíkové vlákna zlepené epoxidovou či polyesterovou živicou). Nepodliehajú biologickému rozkladu a môžu vydržať až stovky rokov. Napriek tomu sa musia približne po 20 rokoch služby vo veternej elektrárni vymeniť za nové. Sú neustále namáhané silným vetrom, zmenami teploty a rotáciou. Po rokoch sa objavujú mikrotrhliny, delaminácia a poškodenie spojov, čo znižuje efektivitu a bezpečnosť. Často do nich udierajú blesky a poškodzujú ich štruktúru. Námraza ničí hrany lopatiek. Každé z poškodení vedie k nerovnováhe a vibráciám, čo znižuje životnosť ložísk. Novšie typy sú zároveň tichšie a a efektívnejšie. Elektrárne menia lopatky, aj keď staré ešte fungujú, aby zvýšili produkciu energie.

Recyklácia je neefektívna, likvidácia drahá a nebezpečná

Kompozitné materiály sa nedajú roztaviť a znova tvarovať. Pri ich spaľovaní sa uvoľňujú toxické plyny. Pri rezaní na menšie časti sa uvoľňujú jemné, rakovinotvorné prachové častice. Teoreticky je z nich možné zrecyklovať asi len 10-15 % rozdrvením na plnivo do betónu, asfaltu alebo izolácií.

Využitie materiálu na 100 %?

Holanďania prišli s konceptom, ako využiť plný potenciál materiálu a zároveň sa vyhnúť komplikáciám čo sa ekológie týka. Jediné, čomu sa nevyhnú, bude otázka logistiky. Lopatky veterných turbín sú skutočne obrovské. Podľa typu môžu mať dĺžku 30-70 m, šírku 3-5 m a hmotnosť 8-25 t.  Na druhú stranu, ide o ideálne rozmery unifikovaného panelu pre výstavbu protihlukovej steny. V tomto prípade sa jeden segment sa skladá z dvoch 37-metrových lopatiek, ktoré sa navzájom prekrývajú. Na jeden kilometer ich využijú 45. Testovacia fáza projektu na diaľnici A58 by mala byť hotová do konca júla 2025.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 4 obrázkov

FOTO:  Blade-Made  Infrasite