Automobilka neznámeho mena GTG pracuje na malých mestských elektroautách, ktoré majú byť cenovo veľmi dostupné. 2-miestny (Oxygen) a 4-miestny (Ozone), ktoré majú byť už budúci rok v sériovej produkcii.
 

Spoluzakladateľ GTG Gheorghe Muresan (58r) priznáva, že ho pred rokmi inšpiroval Elon Musk a Tesla. Rozhodol sa založiť automobilku, ktorá bude produkovať len elektromobily. Na rozdiel od Tesly sa však chce od začiatku sústreďovať na cenovo dostupné modely.

Prototyp testujú už 2 roky

Značka GTG má k dispozícii dva prototypy, ten prvý testujú už dva roky. Jazdí na ňom sám zakladateľ Gheorghe. V meste už má viac ako 8000 km. Na projekte však pracujú už od roku 2014. Gheorghe podniká od roku 1991, pôvodne v textilnom priemysle. No ostatné roky šiel tento biznis pre veľmi lacný tovar z Číny veľmi dolu, a tak sa obzeral po iných možnostiach. Keďže si pri cestách svetom uvedomil, ako veľmi je planéta znečistená a zhumplovaná, rozhodol sa pomôcť výrobou lacného a dostupného elektroauta.


Príde nový Rumunský dizajn

Autá GTG vychádzajú z technického umu dvoch zakladateľov, no tvar navrhli v zahraničí. Meno druhého pána je Andi Ostroveanu (40r). Sériové modely Oxygen Ozone dostanú nový dizajn vytvorený vo firme GTG. 

Technické parametre

Je zrejmé, že sa ide o drobné mestské autíčko, niečo ako u nás známy Matiz. Akumulátory majú mať technológiu Lead-Gel, teda oloveno-gélové. 100 jazda mestom má stáť menej ako 1 €. Maximálna rýchlosť autu vlastne veľmi jazdu mimo mesta ani neodporúča, má byť podľa verzie 55 - 65 km/h.


V Rumunsku nemá stáť ani 7 000 €

Základný model má stáť menej ako 13 800 €, na domácom trhu vďaka dotáciám dokonca menej ako 6 850 €. Najlepšie vybavený model má stáť 16 000 €. Za príplatok bude k dispozícii klimatizácia, lepší špeciálny lak a vyššia maximálka.

Hala automobilky GTG má rozlohu 2600 m2. Začať vyrábať chcú vo februári 2019. Spočiatku 200 áut mesačne, neskôr však viac než 10x viac, teda aj 3000 áut mesačne. Neďaleko haly má byť vlastná testovacia dráha. Pracujú už vraj aj na elektrickej mestskej dodávke s nosnosťou jednej tony.


Úspešný projekt eurodotácií


Majiteľ tvrdí, že projekt má aktuálnu cenu 1,6 milióna eur. Z toho dotácia z EÚ je vo výške 1 milión. Rozhovor s ním prináša magazín business-reviews v rámci kampane #Makeithappen. Venuje sa ľuďom, ktorí z eurofondov naozaj tvoria niečo hodnotné a prínosné pre verejnosť. Majú pripravených 30 príbehov z rôznych oblastí podnikania. Koľko zaujímavých príbehov hodných ako vzor realizácie eurodotácií by bolo možné takto vyskladať na Slovensku?

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov