Čo teda znamená názov "shooting brake"? Veľmi jednoducho povedané - je to športové kupé v tvare kombíku. Teda ani ryba ani rak. Je to dizajn, ktorý na dlhé roky zmizol z denného svetla a naspäť ho vlastne výraznejšie vytiahlo až Ferrari s typom FF. Tu treba povedať, že FF definíciu Shooting brake splňuje takpovediac bezo zbytku. Ale viete si predstaviť s takým tvarom Porsche Panamera alebo horšie - niečo, čo pochádza z McLarenu MP4-12C? Panamera je už v terajšej podobe zvláštny kombík-nekombík, no a McLaren? MP4-12C je tak malé auto, že motor sa dopredu posunúť nedá a vzadu nie je kam umiestniť zadné sedadlá, na to je príliš krátky. Ako z toho chcú urobiť Shooting brake?

Takáto podoba Panamery je celkom vkusná. Ale - je to stále Porsche?

Takáto podoba Panamery je celkom vkusná. Ale - je to stále Porsche?

Späť ku koncepcii Shooting brake. Ako som napísal, základom auta je kupé. Teda žiadna štvordverová karoséria so zvažujúcim sa zadkom. Mercedes so svojím CLS 63 žiadny Shooting brake nie je podľa mne známej definície. Ale tu sa nebudem rozpisovať do detailov, rovnako sa môžeme baviť napríklad o názvu Coupé pri 6-kovom BMW, ktoré má počet dverí rovnaký ako každý iný sedan... Takže - McLaren s Porsche ako shooting brake, a na čo to komu je? Ferrari FF je generačným nástupcom 612 Scaglietti, obrovského GT, preto sa FF dá pochopiť. Ale McLaren tým prosím vás sleduje čo? Pritom svoj eventuálny kombík plánuje ako priameho konkurenta práve pre spomínané FF-ko. Inými slovami 3,8-liter V8 z MP4-12C proti 6,3-litru V12 vo Ferrari. To akože naozaj? :) U Porsche si Shooting brake tiež celkom dobre neviem predstaviť, Panamera svojou zadnou partiou jasne odkazuje na modely 911. Tak prečo to meniť? Okrem toho má predsa štyri dvere.

Tvári sa to ale všetko tak, že na parížskom autosalóne uvidíme tieto dve novinky. Minimálne ako koncept. Z extravagancie v minulosti, kedy si Shooting brake od Aston Martin alebo Ferrari nechávali vyrábať bohatí šejkovia, sa stáva súčasná móda. A keď Porsche môže mať Panameru a Cayenne, Lambo chystá SUV a Aston predáva Rapide, dočkáme sa asi i McLarenu so štyrmi sedadlami. Dúfam, že budú sklápacie a na zadných dverách bude štýlový držiak pre bicykel...