Ako všetci vieme, elektromobily sú vďaka takmer maximálnemu okamžitému krútiacemu momentu pri zrýchlení veľmi pôsobivé. Niektoré dokážu potrápiť a poraziť nielen športové autá, ale aj superšporty. Výnimkou nie je Tesla Model S, pričom na Youtube je množstvo videí ako to v šprinte natrie nejednému superšportu. Korunu pomyselného kráľa dostupných elektromobilov (nerátam autá ako Rimac či Lotus Evija) jej nedávno vyfúklo Porsche Taycan Turbo S. To však Teslu nenechalo chladnou a pre Model S pripravila update, ktorý ho posunul na rovnaký stupienok s Taycanom. 

Začiatkom roka postavil proti sebe Model S a Taycan magazín Car and Driver. V zrýchlení z 0-100 km/h zaostala Tesla len o jednu desatinu sekundy, pričom pri letmých štartoch bola lepšia. Batéria však nemala dostatočnú výdrž a s opakovanými šprintami rapídne klesala výkonnosť Tesly, pričom pri posledných pokusoch dosiahla stovku až za cca 6 sekúnd, zatiaľ čo Taycan takén problémy nemal. 

Z nuly na sto za 2,4 s!

Tieto nedostatky však zmenil update s názvom Cheetah Stance (gepardí postoj). Súboj dvoch elektromobilov sa zopakoval a ukázalo sa, že update auto nielen zrýchlil, ale aj pri opakovaných šprintoch bolo zrýchlenie konzistentnejšie. Rýchlosť 100 km/h dosiahol Model S o desatinu rýchlejšie (2,4 s), čím dorovnal čas Taycanu Turbo S. Nová aktualizácia softvéru vraj umožňuje batérii, elektromotorom a ďalším komponentnom zahriať sa na vyššiu teplotu než doteraz, bez spôsobenia trvalého poškodenia. 

Výkonnosťou sa tak Model S dostal na úroveň Taycanu Turbo S, no rozdiel stále zostáva v cene. Zatiaľ čo Tesla štartuje na sume zhruba 80 000 eur, cena Taycanu sa pohybuje na 156 000 eur, čo je takmer dvojnásobná suma. 

KTORÝ ELEKTROMOBIL BY STE RADŠEJ CHCELI?
  • Tesla Model S ( 20% )

     

  • Porsche Taycan Turbo S ( 80% )

     

Odpovedalo 171 ľudí