Každoročne „trafia“ jamu tisícky a tisícky vodičov. Vo veľa prípadoch sa to obíde bez zbytočných škôd, niekedy sa však nútenej investícii do podvozkových dielov a kolies nevyhneme. Ford preto vyvíja systém, ktorý by na neoznačené výtlky upozornil dopredu.

Testovacie vozidlá Ford už jazdia na 1,9 kilometrovej testovacej trase nazvanej príznačne „nightmare“ (nočná mora) v Belgicku.

Počet neoznačených jám rastie

Po tohtoročnej tuhej zime, aká v Európe nebola už niekoľko rokov, sa očakáva tiež nárast neoznačených jám na cestách. Podľa štatistík bolo napríklad v roku 2011 v Európe nahlásených až 20 miliónov výtlkov s odhadovanými nákladmi na ich opravu vo výške 1,2 miliardy eur. V tom však nie sú zahrnuté náklady na opravu vozidiel, ktoré sa prejazdom týchto jám poškodili.

Nočná mora každého vodiča, cesta plná jám

Ford začal testovať nový systém s virtuálnou mapou výtlkov. Mapa dokáže neskôr zobraziť alternatívnu trasu po cestách s lepším povrchom, čo by nejeden vodič z nás ocenil pred rýchlejšou, ale horšou cestou.

Testovacie vozidlá sú vybavené snímačmi, ktoré detegujú jamy. Tie sú tiež vo vozidlách Galaxy, Mondeo a S-Max, ktoré majú príplatkový tlmiaci systém s detekciou jám a úpravou tlmenia.

Ford už testuje systém na ceste nazvanej "nočná mora"

Informácie získané v reálnom čase môžu byť použité do mapových podkladov a okamžite interpretované do reálneho dopravného spravodajstva. Testovacie vozidlá Ford už jazdia na 1,9 kilometrovej testovacej trase nazvanej príznačne „nightmare“ (nočná mora) v Belgicku, ktorá pozostáva z rôznych replík výtlkov po celom svete. Myslíte, že sú tam aj niektoré z našich ciest?