10 najdôležitejších zásad úspornej jazdy:


1, Nezohrievajte auto na voľnobehu
Moderné motory majú vysokú efektivitu a na voľnobehu sa v chladnom počasí nezohrejú ani po 10 – 15 minútach. Naštartujte, zapnite si pás a po 10 -15 sekundách môžete vyraziť. Motor držte v nízkych otáčkach a pedál plynu nestláčajte na podlahu. Agregát sa zohreje po 10 -15 km jazdy.


2, Minimalizujte aerodynamický odpor
Pokiaľ nepotrebujete strešný nosič, alebo „rakvu“, dajte to z auta dole. Najmä vo vyšších rýchlostiach týmto rapídne rastie spotreba. Karosériu udržujte čistú a nemontujte na ňu žiadne aftermarketové diely, ktoré zvýšia aerodynamický odpor a zmenia prúdenie vzduchu okolo vozidla. S otvoreným oknom jazdite len v meste. S tým súvisí aj ďalší bod 3.


3, Naučte sa, ako správne používať klimatizáciu
S otvoreným oknom jazdite len v nízkych rýchlostiach do 60 km/h. Na cestách mimo obce a na diaľnici používajte klimatizáciu. Jej vplyv na spotrebu bude nižší ako zvýšený aerodynamický odpor otvoreného okna.


4, Odstráňte nadbytočnú záťaž
Nevozte v aute zbytočnosti, ktoré nepotrebujete. Vyššia hmotnosť znamená vyššiu spotrebu paliva, hlavne pri každej akcelerácii.


5, Doprajte autu pravidelnú údržbu
Nezanedbávajte pravidelný servis auta. Výmena oleja a filtrov tiež pomôže znížiť spotrebu paliva.


6, Dbajte na správne nahustenie pneumatík
Podhustená pneumatika má vyšší valivý odpor, teda vyššiu spotrebu, ale aj horšie jazdné vlastnosti. Prehustená pneumatika má síce nižší valivý odpor, ale aj horšiu priľnavosť a nerovnomerné opotrebenie dezénu. Pneumatiku hustite +/- tak ako odporúča výrobca. Maximálny odporúčaný rozdiel je +10% pretlaku.


7, Raďte čo najrýchlejšie smerom hore
V nízkych otáčkach je spotreba motora nižšia. Pri rozbiehaní teda raďte vyšší prevodový stupeň hneď, ako to bude možné.


8, Vyhýbajte sa vysokej rýchlosti
Aerodynamický odpor nerastie konštante s rýchlosťou. Pri rýchlosti 110 km/h bude spotreba výrazne nižšia ako pri 130 km/h. Najnižšiu spotrebu dosiahnete pri minimálnych otáčkach na najvyššom prevodovom stupni. Buďte však ohľaduplný k ostatným účastníkom premávky a nebrzdite ich! Príliš pomalá jazda je totiž nebezpečná.


9, Nepoužívajte brzdy!
Jazdite tak, akoby auto nemalo brzdy. Každé pribrzdenie totiž znamená stratu kinetickej energie a teda budúcu nutnosť akcelerovať. Ak už musíte spomaliť, využívajte na to brzdnú silu motora. Pri zaradenom prevodom stupni je spotreba nula (pokiaľ motor nedusíte v nízkych otáčkach).


10, Naučte sa, kedy vypínať motor
Pokiaľ viete, že budete stáť niekoľko minút, vypnite motor. Sekundové vypnutia motora nie sú prínosom pre zníženie spotreby. Nad používaním systému štart-stop sa preto zamyslite. Veľa paliva neušetrí, ale môže znamenať vyššie náklady na servis.


Autor je inštruktorom EKO DRIVE v spoločnosti SuperDRIVE.