Tieto 6-kolesové špeciály budú zaradené do modulu „Pozemné hasenie lesných požiarov s využitím vozidiel“. Kde ich môžete stretnúť? Cieľové destinácie sú Bratislava, Banská Bystrica a Poprad. Podotýkam, že vzdialenosť medzi BA a BB je 215 km, BB - PP je 120 km a vzdialenosť z Popradu do najvýchodnejšieho národného parku Poloniny je vyše 200 km po okresných cestách. Každopádne, nie som kompetentný rozhodovať a asi ani polemizovať o rozložení síl a prostriedkov krízového manažmentu. Predpokladám však, že rozhodovali podľa historicky najnepriaznivejších požiarov na Slovensku. 

Ak ste o projekte „Pozemné hasenie lesných požiarov s využitím vozidiel“ nikdy nepočuli, je to program za vyše 10 miliónov €, ktorého súčasťou by malo byť 25 kusov špecializovanej automobilovej techniky na elimináciu rizík súvisiacich so zmenou klímy, ako sú vysokokapacitné a terénne cisternové automobilové striekačky či špeciálne vozidlá s vysokou terénnou priechodnosťou. V prípade krízovej situácie umožnia poskytnúť pomoc ktorémukoľvek členskému štátu EÚ.

Primárnou úlohou projektu je poskytnúť pomoc pri hasení rozsiahlych lesných požiarov a požiarov lesných porastov s využitím vozidiel alebo pozemných prostriedkov, a to s dostatkom ľudských zdrojov a vozidiel na nepretržité operácie, pričom je zabezpečená jeho schopnosť fungovať nepretržite 24 hodín počas siedmich dní.

Podvozok

Tento špeciál je položený na podvozku NSV 6x6, ktorý má pripojiteľnú prednú nápravu. Obe nápravy majú uzávierku diferenciálu. Každé koleso má vyvedenú hadicu za účelom dofukovania kolies. Všade nájdeme kotúčové brzdy. 

Motor

Pod kapotou je turbodieselový motor s objemom 4,2 litra s výkonom 167 kW (227 k) a krútiacim momentom 460 Nm. Motor však spĺňa len emisnú normu Euro 4 – čiže na výnimku. Maximálna rýchlosť je 120 km/h.

Kabína

Do vnútra sa zmestí 5 osôb. Všetky majú nezávislé kúrenie, v prednom nárazníku je navijak, v zadnej časti vozidlá sú prídavné LED rampy na osvetlenie okolia pri zásahu. 

Nadstavba

O podvozok je prichytená štyrmi kusmi rýchloupínakov, vďaka ktorým je možná rýchla a ľahká demontáž. Nadstavba dokáže uniesť nádrž na vodu (2 x 1000 litrov), skriňu na výbavu a zadnú plošinu, kde sa nachádza čerpadlo. To dokáže pretlačiť 480 litrov vody za minútu pri tlaku 0,95 MPa. 

Rozmery a hmotnosti

Dĺžka kolosu je 6 555 mm, šírka 1 915 mm a výška 2 360 mm. Celková hmotnosť je 6 300 kg.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 18 obrázkov