Toyota bezplatne poskytne takmer 24-tisíc patentov týkajúcich sa technológií elektrifikácie vozidiel. Okrem toho rozbieha aj spoplatnenú technickú podporu výrobcom, ktorí vyvíjajú elektrifikované autá. Toyota poskytne svoje skúsenosti pre vozidlá využívajúce elektromotory, akumulátory, jednotky riadenia energie, elektronické riadiace jednotky a ďalšie technológie elektrifikácie.

„Ak sa pozrieme na vysoký počet otázok o našich systémoch elektrifikácie vozidiel od firiem, ktoré chápu potrebu popularizácie hybridných aj iných technológií elektrifikovaných vozidiel, sme presvedčení, že nastala tá správna chvíľa na spoluprácu,“ Šigeki Teraši, člen predstavenstva a výkonný viceprezident Toyota Motor Corporation

Patenty rôzneho druhu

Patenty sa týkajú rôznych komponentov a systémov. Sú to technológie, ktoré sa dajú uplatniť pri vývoji elektrifikovaných vozidiel. Ide o autá s hybridným elektrickým pohonom, plug-in hybridy a vozidlá poháňané palivovými článkami. Toyota ponúkne takmer 24-tisíc patentov, ktoré získala počas dlhoročného vývoja technológií elektrifikovaných vozidiel. Obdobie, kedy bude Toyota poskytovať podporu, začína s okamžitou platnosťou a skončí sa na konci roka 2030.

Od roku 2015 ponúka Toyota 5 680 patentov na svoje vozidlá poháňané palivovými článkami. Teraz ponuku rozšírili o 2 590 patentov súvisiacich s elektromotormi, 2 020 patentov na jednotky riadenia energie, 7 550 patentov týkajúcich sa systémového riadenia, 1 320 patentov na prevodovky, 2 200 patentov na systémy nabíjania, 2 380 nových patentov na palivové články, takže celkový počet patentov súvisiacich s palivovými článkami dosahuje číslo 8 060.

Ako bude vyzerať podpora Toyoty?

Podpora alebo poradenstvo Toyoty bude zahŕňať pomoc automobilkám na dosiahnutie čo najlepších parametrov vyvíjaných vozidiel týkajúcich sa spotreby paliva, výkonu a aj tichej prevádzky. Bližšie podrobnosti spolupráce bohužiaľ Toyota neprezradila a poskytne ich len zainteresovaným stranám.

Opis, ako fungujú hybridy

Tento krok Toyoty môžeme pripísať „zelenému mysleniu“ automobilky. Chce totiž pomôcť rozšíriť elektrifikované vozidlá po celom svete a prispieť k naplneniu cieľov v otázke klimatických zmien. Predstavitelia Toyoty to dlhodobo považujú za svoju prioritu. „Ekologické vozidlá“ podľa nich pomôžu v boji s klimatickými zmenami len v prípade, ak sa presadia v čo najširšom meradle pri znižovaní emisií CO2.

Záujem Toyoty o klimatické zmeny vítam a aj keď nemám nič zásadné proti hybridom, presadzovanie elektrifikovaných vozidiel za každú cenu mi až tak po chuti nie je. Aj keď povedzme si, hybridy sú predsa len stále lepšou a rozumnejšou voľbou ako "električky". 

Zdroj: tlačová správa