Po prvom štvrťroku je na druhom mieste General Motors.

Toyota v minulom roku opäť získala titul najväčšieho svetového výrobcu automobilov. O prvenstvo prišla v dobe, keď výrobu v Japonsku obmedzovali prírodné a iné nešťastia. Keď však automobilka začala znovu pracovať naplno, prvenstvo prišlo späť. Ekonomické výsledky prvý troch mesiacov aktuálneho roka naznačujú, že súboj o tohtoročný titul bude poriadne tesný. Toyota zaznamenala pokles 2,2% a teda v prvom štvrťroku predala 2,43 milióna kusov áut. Naopak General Motors narástol o 3,6% a dosiahol predaj 2,36 milióna vozidiel. Koncern Volkswagen si polepšil o 5,1% a dosiahol odbyt 2,27 milióna kusov vozidiel.

Toyota je síce na prvom mieste, no v súčasnosti sa nachádza v nevýhode. Jej náskok sa zmenšuje a General Motors s radosťou preberú svetové prvenstvo.

Volkswagen z tejto trojice v prvých troch mesiacoch rástol najviac.

V neprospech Toyota hrá ukončenie japonských dotácií na ekologické autá. Predajom neprospieva ani spor o ostrovy vo Východočínskom mori medzi Čínou a Japonskom, ktorý vyvoláva v krajine vychádzajúceho slnka protijaponské nálady. Predaj v Číne klesol o 13%, v Japonsku až o 15%.

 

Automobilky však tvrdia, že prvenstvo nie je najdôležitejšie. Hovorca Toyoty, Shino Yamada, povedal, že automobilke nejde o najvyššie čísla. Podľa jeho slov chcú Japonci vyrábať kvalitné a dobré autá. V podobnom duchu sa vyjadril aj hovorca GM, Jim Cain.

 

Zdroj: autoblog.com

Prečítajte si aj:  Toyota je opäť najhodnotnejšia automobilová značka sveta