Hyundai i30N teda už o dva mesiace dostane mladšieho brata, model Hyundai i30 N Fastback. Bude mať premiéru na parížskom autosalóne uprostred októbra 2018. A to zďaleka nebude všetko! Thomas Schemera a Albert Biermann predstavili filozofiu a víziu značky Hyundai ‘N’ na okruhu Nürburgring. Zdôraznili cieľ značky N: Vytvárať vysoko výkonné vozidlá, ktoré budú dosahovať vysokú dynamickú úroveň, ale súčasne budú praktické aj na každodenné používanie.

„Modely i30 N, Veloster N a i30 Fastback N majú rovnaké výkonnostné gény a výrazný charakter,“ povedal Thomas Schemera. „Sú vybavené sofistikovanou technológiou a dizajnovými prvkami. My v Hyundai vždy prijímame nové výzvy a skúšame rôzne veci, aby sme priniesli prelomové zážitky našim zákazníkom. Nechceme len robiť autá, chceme vytvárať emócie, pocity a túžby.“

Filozofia modelov Hyundai s označením N nie je zameraná na maximálny výkon, ale na emócie. Modely N sú preto konštruované pre maximálny pôžitok z jazdy, predovšetkým pre agilitu pri jazde v zákrutách a schopnosť jazdy po pretekárskej trati bez toho, aby sa tým znížila každodenná praktická využiteľnosť auta.

Situácia na Slovensku je rovnako zaujímavá: po pol roku predaja jazdilo ku koncu júla 2018 na Slovensku už 35 ks ostrého hatchbacku i30 N.

„Neobávame sa robiť veci odlišne,“ povedal Albert Biermann, šéf divízie vysoko výkonných vozidiel Hyundai. „Naše modely N majú vyváženú kombináciu výkonu a praktickosti, preto je radosť s nimi jazdiť každý deň. Každý model N miluje zákruty, preto ich charakter vyjadruje prezývka ‘zákrutový nezbedník.’ Je jedno, či ide o jazdu v meste alebo na pretekárskom okruhu, Hyundai N ju zvláda bravúrne.“

Základy modelov N sú v motoršporte

Meno a reputácia divízie Hyundai N majú základy v motoršporte. Od premiéry v roku 2015 modely N dosahujú najvyššiu výkonnostnú úroveň, úspešne štartujú na majstrovstvách sveta v automobilových súťažiach FIA World Rally Championship, v seriáli pretekov Nürburgring VLN, v majstrovstvách cestovných automobiloch na okruhoch TCR International Series, Pirelli World Challenge, ako aj na náročných 24-hodinových vytrvalostných pretekoch na Nürburgringu. Vízia a filozofia Hyundai N, vybrúsená v automobilovom športe, sa prenáša do života v podobe systematicky štruktúrovaných vysokovýkonných modelov, vrátane imidžových vozidiel skonštruovaných na báze špeciálnych technických komponentov z automobilového športu.

Nový packet N Line, ktorý charakterizuje špecifický N-dizajn a prvky zvyšujúce výkonnosť vozidla, rozširuje škálu možností pre zákazníkov. Okrem toho budú k dispozícii aj tzv. N Options, ktoré budú obsahovať špecifické doplnky, ktoré tiež prispejú k zvýšeniu výkonnosti a jedinečnosti vozidla.

Označenie ‘N’ reprezentuje dva dôležité prvky. Jednak okres Namyang v Južnej Kórei, kde je umiestnené globálne výskumné a vývojové centrum koncernu Hyundai a kde sa zrodila značka N. Jednak pretekový okruh Nürburgring v Nemecku, na ktorom má Hyundai svoje technické centrum a ktorý využíva na finálne vyladenie modelov N. A súčasne je logo 'N' grafickým prvkom symbolizujúcim šikanu na pretekárskej trati a tesnú serpentínu cesty. 

i30 Fastback N

Hyundai i30 N a i30 Fastback N majú spoločné zadanie: poskytnúť vodičovi maximálne vzrušujúci, emocionálny zážitok z jazdy. Nový i30 Fastback N rozširuje ponuku vysokovýkonných vozidiel Hyundai v Európe a má ambície nadviazať na úspech i30 N.

Hyundai i30 Fastback N je jedinečným vozidlom vo svojom segmente. Kombinuje elegantný a praktický dizajn i30 Fastback s emocionálnym nábojom päťdverového hatchbacku i30 N. Hyundai i30 Fastback je jediné päťdverové kupé v širokom segmente nižšej strednej triedy (tzv. segment C) a nový model N dopĺňa jeho unikátny dizajn špecifickými dizajnovými a funkčnými prvkami.

Doterajší predaj modelov Hyundai N prekonal očakávania výrobcu. V prvom polroku 2018 sa v Európe predalo takmer 3000 kusov modelu i30 N. Napríklad v Nemecku sa 100 kusov uvádzacieho zvláštneho modelu i30 N First Edition rozpredalo za iba 48 hodín, všetko online, a záujem naďalej nepoľavuje.