vysokorýchlostné cestovanie tunelmi

Muskova vízia dopravy budúcnosti zahŕňa obrovskú sieť tunelov

Je evidentné, že Elon Musk neznáša dopravné zápchy a zastarané dopravné systémy. No zatiaľ čo mnoho firiem, ako Airbus či Uber, chcú dopravu odľahčiť a zrýchliť lietajúcimi autonómnymi taxíkmi, Musk vidí budúcnosť dopravy pod zemou. Aj preto nedávno založil firmu na hĺbenie tunelov, ktorú nazval The Boring Company. Hoci si ešte koncom minulého roka mnoho ľudí myslelo, že z jeho strany ide o vtip, ukazuje sa, že to myslí úplne vážne. Firma si totiž nedávno prevzala zariadenie na hĺbenie tunelov a dokonca začala s hĺbením tunela na pozemku spoločnosti Space X v Kalifornii. Nuž a teraz nám Musk v krátkej animácii, ktorú zverejnil na YouTube kanáli The Boring Company, ukazuje, ako si to s tou dopravou v tuneloch predstavuje.

Automatické cestovanie rýchlosťou 200 km/h hlboko pod zemou

Jeho vízia zahŕňa okrem množstva tunelov najmä automatizovaný systém, ktorý ľudom umožní bezpečne cestovať rýchlosťou 200 km/h. A to aj v rámci mesta. Koncept totiž ráta s akýmisi vozíkmi, alebo ak chcete plošinami, ktoré by mali svoje "nakladacie miesta" na povrchu. Vodič by tam normálne prišiel svojim autom a zaparkoval. Plošina by sa následne pomocou výťahu zviezla dolu do podzemia, kde by sa dala do pohybu. Najskôr by sa rozbehla na spomínaných 200 km/h a následne by sa zaradila do tunela medzi ostatné plošiny idúce rovnakou rýchlosťou. V želanej destinácii by zasa odbočila k výťahu a vyšla na povrch. Po tom čo ju vodič opustí, môže ju hneď využiť ďalší. Celý systém pritom funguje automaticky, čo by malo zabrániť nehodám pod zemou a zabezpečiť, že všetky plošiny pôjdu rovnakou rýchlosťou v určených odstupoch. 

vysokorýchlostné cestovanie tunelmi

Všetko by prebiehalo automaticky bez pričinenia vodiča

Nuž nápad je to pomerne geniálny a hodný vizionára. Najväčším problémom však evidentne budú náklady na vybudovanie takejto infraštruktúry. Už viacero projektov (medzi nimi napríklad gigatováreň, alebo samotná Tesla) ukázalo, že Muska problémy iba tak ľahko neodradia. Je preto možné, že sa v horizonte niekoľkých rokov dočkáme prototypu tohto dopravného systému na území spoločnosti SpaceX a neskôr kto vie...

vysokorýchlostné cestovanie tunelmi