Novela českého zákona o silniční dopravě prináša nové právomoci kontrolným orgánom voči nespoľahlivým vodičom.  

Novela sa priamo nedotýka alternatívnych taxislužieb, ale mohla by byť minimálne nápomocná pri súčasných a budúcich sporoch. Ondřej Krátky, zakladateľ Liftago, stojí v popredí boja proti nečestným taxikárom. Ten by rád poukázal aj na nasledujúce zatiaľ neriešené otázky:

 • Je v dnešnej elektronickej dobe potrebný taxameter?
 • Ak nie, ako zachovať možnosť fiškálnej kontroly a daňovej evidencie?
 • Je možné na to vytvoriť aplikáciu? 
 • Ak áno, musí byť táto aplikácia certifikovaná? 
 • Kto a ako bude certifikáciu vykonávať?
 • Ako budú nastavené ceny?
 • Ako zachovať taxislužbu pre ľudí, ktorí nechcú využívať aplikácie? 

Ďalej žiadajú, aby bolo možné preveriť elektronicky, či má vodič licenciu, či psychologickú a zdravotnú spôsobilosť. 

Čo je Liftago? Liftago  funguje na rovnakom princípe ako Uber alebo Hopin. Bližšie má k Hopinu z toho dôvodu, že vašim šoférom je vždy taxikár so všetkými potrebnými dokladmi, povoleniami a poisteniami. Na rozdiel od Uberu, Liftago neobmedzuje taxikárov pri tvorbe taxy. Cenu za jazdu si neurčuje prevádzkovateľ aplikácie, ako je to je pri Uberi, či Hopine. Určí si ju každý taxikár sám... Všetky potrebné informácie máte pred potvrdením objednávky zobrazené. Čiže v konečnom dôsledku u jedného taxikára zaplatíte viac a u iného menej.

KTORÝ DRUH PREPRAVY UPREDNOSTŇUJETE?
 • Cez UBER ( 75% )

   

 • Taxi ( 25% )

   

Odpovedalo 437 ľudí  

Náš názor?

Auto sa pomaly ale isto stáva luxusom. A bude ešte to drahšie aj u nás. Mnohým ľudom sa jednoducho neoplatí mať vlastné auto. Služby na prepravu osôb budú viac vyhľadávané. V dnešnej elektronickej dobe treba myslieť dopredu. Preto sa touto problematikou budú musieť čoskoro zaoberať aj naši zákonodarcovia. 
Nápad, aby mali taxikári všetko v elektronickej forme je výborný. Mnoho taxikárov má prepadnuté povolenia, pozmenené povolenia, či rovno falošné povolenia. Kontrolné orgány preto často krát nedokážu pravosť a platnosť na mieste overiť. 

Auto sa vo veľkých mestách pomaly stáva luxusom. Mnohým sa už nebude oplácať mať vlastné auto. Preto budú služby na prepravu osôb vyhľadávané a využívané viac. V dnešnej dobe musíme myslieť dopredu. Touto problematikou sa budú musieť zaoberať aj naši zákonodarcovia v horizonte niekoľkých rokov.

Nápad, aby mali taxikári všetky doklady v elektronickej forme, je tiež výborný. Mnoho taxikárov, alebo rovno vodičov z povolania má prepadnuté, pozmenené, či rovno falošné povolenia. Kontrolné orgány preto často nedokážu v súčasnosti overiť pravosť a platnosť na mieste. Na druhej strane, Uberisti také povolenia vôbec nepotrebujú. To je vec, ktorú by mali štáty tiež doriešiť a čím skôr, tým lepšie.

Foto: Blesk.cz